Vojenská základna Číny

Čína zvažuje vybudování dalších vojenských základen

Vojenská základna Číny
Čína zvažuje vybudování dalších vojenských základen

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čelný představitel čínské armády Che Lej uvedl, že Peking nevylučuje zřízení dalších základen v zámoří, které by v případě potřeby podporovaly mírové mise OSN s čínskou účastí. Informovala o tom agentura AP. Jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu čínské námořní základny je podle agentury AFP Kambodža. Peking je krom toho údajně odhodlán posílit obranu svých vojenských základen v Jihočínském moři.

Generálporučík Che dodal, že takovéto rozhodnutí by muselo být učiněno na základě potřeb mise a se souhlasem hostitelské země. Generálporučík je zástupcem ředitele čínské Akademie vojenských věd fungující při Čínské lidové osvobozenecké armádě a často zastupuje svou zemi na mezinárodních vojenských fórech.

Za takových podmínek, řekl Che, "je tu možnost zřízení (dalších) podpůrných základen". Činitel zároveň srovnal podle něj skrovnou vojenskou přítomnost Číny v zámoří s americkou. Spojené státy mají totiž po světě více než 100 základen. Peking podle něj nemá v úmyslu uplatňovat skrze zámořské základny svou moc.

Představitel čínského námořnictva štábní kapitán Čang Ťün-še řekl, že Čína je připravena posílit obranu umělých ostrovů, které vybudovala v Jihočínském moři. V pondělí touto strategickou vodní cestou, kterou Peking považuje za součást svého území, proplul americký torpédoborec USS McCampbell s cílem demonstrovat svobodu plavby a "zpochybnit nepřiměřené nároky na mořské území". Čína v oblasti vytvořila sedm umělých ostrovů a na některých postavila letiště. Části Jihočínského moře bohaté na nerostné suroviny si nárokuje také pět dalších zemí regionu.

Již mnoho let se spekuluje o vybudování čínské základny v Kambodži, která je blízkým spojencem Pekingu a která podporuje jeho teritoriální nároky v Jihočínském moři, uvedla agentura AFP. Takové úvahy zesílily poté, co americký viceprezident Mike Pence v listopadu tuto možnost zmínil v dopise kambodžskému premiérovi Hun Senovi. Nejvyšší kambodžský představitel vzápětí vzkázal, že žádné cizí základny v zemi nebudou. Příjezd tří velkých válečných lodí do kambodžského přístavu, který měl demonstrovat vzrůstající námořní sílu Číny, však ukázal, že zvěsti o vojenské základně Číny v této zemi nejsou zcela liché.

Nejlidnatější země světa otevřela svou první zámořskou vojenskou základnu ve východoafrickém Džibutsku v roce 2017. Tam jsou vojensky trvale přítomni také čínští rivalové, a to Spojené státy, Japonsko a několik evropských států. Podle Pekingu má základna za cíl poskytovat podporu protipirátské misi v Adenském zálivu a mírovým misím OSN s čínskou účastí v několika afrických státech.

Někteří pozorovatelé pokládají vojenskou základnu v Džibutsku za součást čínské strategie pro posílení námořní přítomnosti v Indickém oceánu, kde Peking soupeří o vliv se svým regionálním soupeřem Indií.

,

10. ledna 2019