Vakcína Pfizer patrně účinkuje i proti nakažlivější mutaci a zabraňuje šíření viru, ukazuje studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Covidová vakcína od firem Pfizer a BioNTech je nejspíše účinná i proti nakažlivější variantě koronaviru, která byla prvně zaznamenána v Anglii. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zveřejněné studie na základě dalšího laboratorního testování. Podle izraelské studie by vakcína také mohla bránit přenosu viru.
Povzbudivé výsledky zjištěné pomocí rozboru krve účastníků testování mají oporu v rozsáhlejší analýze než byla ta, kterou zveřejnila americká farmaceutická společnost Pfizer minulý týden. Firma v ní uvedla, že laboratorní testy ukázaly, že vakcína účinkuje proti jedné z klíčových mutací s názvem N501Y, která byla zjištěna v obou nových nakažlivějších variantách šířících se z Británie a Jihoafrické republiky.
Nejnovější studie, jež dosud nebyla řádně recenzována, zkoumala deset mutací charakteristických pro variantu B117 zaznamenanou prvně v Británii. Mezi jejími autory jsou spoluzakladatelé firmy BioNTech Ugur Şahin a Özlem Türeciová.
Podle Reuters poskytuje naději pro země, kde se nová varianta koronaviru nejvíce šíří. Současné rekordní přírůstky zemřelých s nemocí covid-19 se v Británii připisují právě této snáze přenosné variantě koronaviru. Znamená to také, že se vakcína proti této variantě nebude muset začít vyvíjet celá od začátku.
Vakcína společnosti Pfitzer by také mohla vyvolat dostatečně silnou imunitní odpověď, aby zabránila šíření koronaviru. Vědci v malé studii zjistili, že u očkovaných se během týdne po podání druhé dávky vakcíny vyvinulo až 20krát více protilátek. Vyšší dávka protilátek by mohla vést k silnější imunitní odpovědi, který by virus zničila dříve, než by se měl šanci šířit dál. Informoval o tom The Telegraph.