Schillerová sama zařízla projednání EET. Zákon se odkládá posedmé
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opozice obstruuje a nedovolí nám projednání zákona o EET. Podobné argumenty padaly od zástupců hnutí ANO, kteří se snaží protlačit mezi další profese třetí a čtvrtou vlnu Elektronické evidence tržeb. Zákon se poslanci snaží projednávat v prvním čtení už od června minulého roku. Ministryně financí Alena Schillerová se postarala o to, aby se zákon na pořadu schůze znovu neprojednal. Důvodem byla její nepřítomnost.
Během pátečního jednání sněmovny došla řada na tolik očekávaný zákon o rozšíření Elektronické evidence tržeb. Bod byl však rychle zamítnut ještě předtím, než stačil vystoupit první poslanec. „Já bych rád vyzval, aby místo u stolku zpravodajů zaujala paní ministryně financí Alena Schillerová, ale protože tady paní ministryně není a je omluvena a protože tu nemám žádné pověření pro jiného člena vlády, aby mohl paní ministryni zastoupit, tak se nemůžeme tomuto bodu věnovat,“ řekl místopředseda sněmovny Petr Fiala.
Zákon o EET je přitom jedním z nejdůležitějších pro vládní hnutí ANO. Ještě ve čtvrtek měla ministryně financí Alena Schillerová na svém Facebooku napsáno, že je to její priorita. „Povinností občanů včetně podnikatelů je dodržovat všechny zákony, tedy i ty daňové. Povinností státu je vymoci dodržování práva, tedy i vybrat daně. Nepochybuji o tom, že naprostá většina podnikatelů v segmentech stojících mimo EET daně nekrátí, a proto je také zvýhodnění nepoctivců štve. Lidově řečeno – skutečný podnikatel nechce „být za blbce“. Pokud k tomu ještě stát vybere více na daních (v roce 2018 jsme vybrali díky EET 12,3 mld. Kč!), je to bonus pro všechny. Dotažení EET do zdárného konce je tedy mou přirozenou prioritou číslo jedna,“ uvedla Schillerová.
Na páteční schůzi nicméně Schillerová chyběla a za dřívější útoky jí nešetřila opozice. „Vládní strany často obviňují opozici, že obstruuje projednávání EET. Dnes jeho projednávání svou nepřítomností v Poslanecké sněmovně zablokovala sama paní ministryně financí. ODS je sice silná a kompetentní opozice, ale toto opravdu nedokážeme zařídit. Zameťte si před vlastním prahem,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
„Vláda si neoprávněně stěžuje, jak opozice obstrukcemi blokuje další vlny EET. Dnes, když na projednání zákona o EET podle programy sněmovny došlo, tak chyběl předkladatel. Zákon tudíž nešlo projednat. Mně to nevadí, EET je nesmysl, ale jak je to s tím makáme?“ zeptal se řečnicky ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Podobně hovořil i Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany. „ANO obviňuje opozici, že obstruuje EET, a když se má projednávat, ministryně financí tu není a vláda nepověřila žádného náhradníka, takže se rozšíření EET odkládá na další týden. Já bych ho raději zamítl,“ uvedl Ferjenčík.
Kolik vynáší EET?
Novela zákona se přitom měla projednávat jen den poté, co si Alena Schillerová pochvalovala její příznivé dopady. „Ať si říkají kritikové co chtějí, ale 12,3 miliardy není malá částka. Určitě díky tomu jsme si mohli dovolit přidat na důchody a na další věci, které jsou prioritou této vlády. Kontrolní hlášení samozřejmě přináší větší přínos zhruba jednou takový,“ obhajovala Schillerová dosavadní vlny EET.
S ministryní nesouhlasil Mikuláš Ferjenčík, který si nechal čísla o EET prověřit. „Nechal jsem si čísla z ministerstva financí zanalyzovat nezávislým odborníkem a podle mého názoru si vláda čísla vymýšlí. Ve skutečnosti aplikují takovou metodiku, aby EET vycházelo jako výdělečné,“ řekl Ferjenčík. K analýze se chystá vrátit na dalším pokusu projednat EET, který bude nejspíše v příštím týdnu.
„Ministerstvo financí bude usilovat o pevné zařazení novely zákona o evidenci tržeb ještě na jednání lednové schůze v příštím týdnu. Připomínáme, že tuto novelu jsme Poslanecké sněmovně předložili již 13. června 2018. Kdy bude schválena však záleží na Parlamentu, která je v tomto ohledu suverénem,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí ministerstva Michal Žurovec.
Sama ministryně je ohledně novely zákona o EET optimistická. Podle ní by mohlo dojít v lepším případě ke schválení zákona v polovině letošního roku. Plná účinnost zákona by pak mohla platit už na podzim.
Novela zákona o EET reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který náběh třetí a čtvrté vlny EET zrušil. Části podnikatelů má novela usnadnit evidování tržeb tak, aby je mohli evidovat bez připojení k internetu. Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly. Týká se to hlavně řemeslníků.