„Staň se pro ostatní sirénou“. Komunisté jsou nejblíž vládě od roku 1989
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Komunisté definitivně dohráli svou letitou opoziční roli. Poté, co v sobotu ústřední výbor strany odsouhlasil toleranci vlády ANO a ČSSD, zbývá šéfům KSČM a hnutí ANO Vojtěchu Filipovi a Andreji Babišovi dohodnout konkrétní podmínky vzniku vlády. Proti té se opět ozvou demonstranti. Tentokrát chtějí být hodně slyšet.
Je to poprvé od roku 1989, kdy se dostávají komunisté tak blízko vládě. Menšinová vláda ANO a ČSSD by bez jejich podpory nevznikla. Doposud fungovala KSČM na parlamentní úrovni pouze jako opozice a nikdy nepodpořila vznik žádné vlády. Výjimkou byla úřednická vláda Jiřího Rusnoka, kterou v roce 2013 jmenoval bez dohody s parlamentem prezident Miloš Zeman. Závislost vzniku vlády na KSČM tvrdě kritizuje opozice.
„Stalo se něco opravdu špatného‘
Ve středu v poledne se znovu ozve spolek Milion chvilek pro demokracii, který v průběhu jara sbíral podpisy za Babišovo odstoupení a pořádal protivládní demonstrace. Poslední se konala den před druhým jmenováním Andreje Babiše premiérem, psali jsme o ní zde. Podpisů pod petici Milion chvilek získal přes čtvrt milionu.
Tentokrát se protesty vážou na pravidelné troubení sirén první středu v měsíci. Na facebookové události akce hlásí zájem přes tři a půl tisíce lidí. „Týden před hlasováním o důvěře pro tuto polokomunistickou vládu, ve středu 4. července přesně ve 12:00 dej ostatním vědět, že se stalo něco opravdu špatného. Staň se pro ostatní sirénou,“ píšou na Facebooku organizátoři.
„Vyrobte si jednoduchý transparent a během varovného znění sirén s ním stůjte pět minut na jakémkoliv veřejném místě. Řidiče v automobilech vyzýváme k pětiminutovému troubení,“ dodávají s tím, že protest by měl být pravidelný, vždy první středu v měsíci. Organizátoři se tak vymezují proti jmenování vlády v čele s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem, závislé na KSČM.
Problematické mise už v programovém prohlášení nejsou
Původně to vypadalo, že KSČM své hlasy vymění hlavně za splnění programových priorit. Ukázalo se ale, že tvrdě zasahovala i do personálních otázek. Prezidenta Miloše Zemana komunisté podpořili v odmítání kandidáta ČSSD pro ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Problém ale avizovali i se jmény Taťána Malá (ministerstvo spravedlnosti) a Adam Vojtěch (resort zdravotnictví).
Kabinet by měl podle komunistů prosadit trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů „před zcizením do zahraničních rukou“, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšího nárůstu ceny bydlení a podporu výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů.
„Podmínku sedmi základních programových bodů opírá KSČM o poskytnutí záruk, že bude usilováno o přijetí zákona o obecném referendu a dále, že nebude více navyšována účast ČR v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti (OSN),“ uvedl v červnu výkonný výbor KSČM.
Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti květnovému návrhu dokumentu posílení zahraničních misí armády. Podle ČSSD nicméně nešlo o ústupek KSČM, ale aktualizaci textu s ohledem na to, že i hlasy socialistů sněmovna začátkem května posílení misí schválila. „Proto byl text aktualizován tak, že vláda bude naplňovat tento schválený mandát,“ uvedla ČSSD.