Výpisky ze zahraničních deníků, časopisů a knih

Dost bylo sebevyjadřování

Výpisky ze zahraničních deníků, časopisů a knih
Dost bylo sebevyjadřování

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Znáte výraz „bullshit jobs“? Přišel s ním antropolog David Graeber v eseji z roku 2013, kteý je dostupný pod názvem Práce na hovno na webu A2larm. Popisuje v něm proliferaci zaměstnání, o kterých si i sami jejich vykonavatelé myslí, že jsou nesmyslná a neužitečná. Myslím, že je přeceňovaný. Pracovní svět, o který jde, najdete lépe popsaný v kresleném Dilbertovi; Graeberův názor, že to nějak záměrně zařizuje „vládnoucí třída“, každého nepřesvědčí.

Hlavně se však Graeber opíral o to, s kým se potkával na večírcích, a ne o nějaké empirické vědecké zkoumání. O to se teď pokusila skupina vědců z Cambridgeské univerzity na datech z průzkumu European Working Conditions Survey. A zjistili, že těch znechucených zaměstnanců je jen okolo pěti procent, asi desetkrát méně, než si myslel Graeber. A že jich je méně mezi firemními právníky, abychom uvedli Graeberův příklad, a více mezi lidmi vykonávajícími nepříjemnou, ale nezbytnou práci, jako uklízeči. A pokud dokáže něco lidi znechutit, je to špatný management, ne práce sama.

Hlavní nedorozumění je myslím v tom, že doba nadprodukce elit, v níž žijeme, sugeruje spoustě lidí, že mají v práci hledat kreativitu a sebevyjádření. Jsou pak často zklamáni. Ale běžte na YouTube a snadno zjistíte, jak vzrušující je pro spoustu lidí takové povolání strojvůdce, na kterého se přitom spoléháme, že bude řídit lokomotivu pokud možno bez kreativity a sebevyjadřování.

S jiným typem sebevyjádření narazili v Bruselu Angela MerkelováEmmanuel Macron. Vedle ostré potyčky o maďarský zákon proti homosexualitě (zjednodušeně řečeno) byla poslední Evropská rada ve znamení souboje o summit s Putinem. Merkelová dohodnutá s Macronem zaskočila kolegy návrhem na reset vztahů s Ruskem, jehož součástí by měl být i summit s Vladimirem Putinem. Je to až komické. Například Financial Times, které o návrhu informovaly jako první, ve svém tištěném vydání do rámečku v článku vložily fotografii britské válečné lodi HMS Defender, která se právě střetla s ruskými silami poblíž krymských břehů. Merkelová taky v Německém spolkovém sněmu promluvila ve smyslu, že když se s Putinem může sejít Biden, můžeme i my.

Je to dětinské z hlediska strategie – summit se dělá, když je jasné, že je vůle tam něco dohodnout, a nic nenasvědčuje tomu, že se Putin o něčem dohodnout chce. Je to pošetilé z hlediska diplomacie – jak by si měl každý pamatovat z Borellovy únorové návštěvy Moskvy, Rusové jsou velmi obratní v zesměšňování unijních představitelů. A Unie není schopná mluvit o Rusku jedním hlasem, což osud návrhu Merkelové opět potvrdil.

I čeští zpravodajové nám zprostředkovali především jedno hodnocení, a to, že je škoda, že Evropská rada nebyla „ambicióznější“. Je to výraz, který použila Merkelová, a asi vystihuje i pocit Komise. Ale má udávat tón výkladu? Ten samotný výraz má v moderní technokratické politice svou protivnou příchuť – používají ho analytici různých globálních institucí a bank, když chtějí říct, že nějaká vláda odmítla seškrtat rozpočet na středověkou úroveň. Ale co má ochota či neochota uspořádat summit co dělat s ambiciózností či odvahou? Od bojovně naladěného českého zpravodaje by klidně bylo namístě něco ve smyslu „Pouhé dva měsíce poté, co byl odhalen ruský teroristický útok ve Vrběticích…“ A místo toho nasloucháme bruselské frazeologii.

Dalším výstupem Evropské rady bylo zesílení dojmu, že „vláda zákona“ v unijním kontextu se čím dál tím víc kryje s homosexualitou. Už nějaký čas je ale nápadné, že zatímco výhrůžky míří na Polsko a Maďarsko, situace s vládou zákona je povážlivá v jiných zemích, například v ČR. Soudy zrušily vládě v rychlém sledu asi čtrnáct nařízení, přičemž ministr zdravotnictví si zřejmě v některých případech byl vědom, že vyhláška, kterou vydává, je nezákonná. To je O. K. v unijním smyslu – nezávislé soudy přezkoumávají, exekutiva to bere na vědomí. Vládě zákona bylo učiněno zadost. Ale kdybyste to prezentovali pozorovateli z nějaké hypotetické nerozvinuté země, možná by usoudil, že chce spíš jiné věci než tuhle vládu zákona.