Vysoké ceny bytů

V Praze se nestaví dost bytů. Cena tak letos opět poroste

Vysoké ceny bytů
V Praze se nestaví dost bytů. Cena tak letos opět poroste

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ceny bytů v letošním roce neklesnou. Naopak se budou až o deset procent zvyšovat. Vyplývá to z aktuálních informací realitní kanceláře Lexxus. Podle nich v České republice loni sice vzrostl celkový počet dokončených bytů, v Praze je to ovšem naopak. V hlavním městě se dle tiskové zprávy může stát, že počet nových staveb zamíří pod hranici 5 tisíc bytů. S tím se shoduje i auditorská a poradenská společnost BDO, podle které tempo z posledních čtyř let neodpovídá rychlosti růstu kupní síly obyvatel.

V roce 2016 se prodalo 6737 bytů, v loňském roce počet klesl na 5381. Realitní kancelář Lexxus tak počítá, že se prodej propadne pod pětitisícovou hranici. „Trh neoživí ani nově zahájená výstavba, protože nových projektů není dostatek. Za poslední dva roky byla zahájena u pouhých 4194 bytů. Realitní trh má několikaletou setrvačnost a nelze spoléhat na to, že developeři vrhnou na trh velké množství bytů. Nic nenasvědčuje tomu, že by v jarní nabídce uvolnili tisíce jednotek, které by zapůsobily proti rostoucím cenám,“ řekla Denisa Višňovská ze společnosti Lexxus.

Višňovská také počítá, že ceny bytů porostou zhruba destiprocentním tempem. „Současné ceny už znamenají, že nemalá část zájemců na vlastní bydlení nedosáhne. Poptávku potáhnou menší byty dispozic 1+kk a 2+kk, které si může dovolit nejširší skupina klientů. Vysoká poptávka však vyhání ceny za metr čtvereční. U 1+kk cena nových staveb středního segmentu dosahuje i 100 tisíc za metr čtvereční, u 2+kk až 85 tisíc za metr čtvereční – tyto ceny byly dříve obvyklé pro luxusní projekty,“ řekla Denisa Višňovská.

Klesání cen vyloučila i analytická a poradenská společnost BDO. Kvůli zvyšujícím se cenám novostaveb roste cena i u panelákových bytů. „Do čím dál vyšších cen se promítá i fakt, že se nových bytů staví méně, a tím pádem chybí na trhu. Jediné, co může mít do budoucna vliv na korekci dnes rostoucích cen bydlení, je podle společnosti zpomalení ekonomiky. V případě, že by ekonomika šlápla na brzdu, však nelze očekávat pokles cen bydlení. Maximálně půjde o zpomalení růstu,“ uvedla společnost dříve v tiskové zprávě.

„I kdyby došlo ke korekci na trhu, neočekáváme, že by ceny nemovitostí plošně klesaly. Lze spíše očekávat zpomalení růstu jejich cen. Pokles cen tak rozhodně není na pořadu dne,“ řekl partner společnosti BDO Radovan Hauk. Ještě hůř vidí situaci na trhu developerská společnost Central Group. „Zásoba nabízených bytů se tenčí. Z 5500 bytů na začátku roku 2016 jich je nyní jen něco kolem 4000. Nabídka na pražském trhu bude tedy nejspíše i nadále klesat, možná až k hranici 3500 bytů,“ píše se v tiskové zprávě společnosti.

„Je před námi další promarněný rok“

I přes čísla v řádech tisíců se ale k vysněným bytům dostane malá část zájemců. Razantní zvýšení cen v minulých dvou letech dosáhlo 40 procent. „Reálná nabídka cenově dostupných bytů s cenami do 60 tisíc za metr čtvereční se tak nyní pohybuje kolem pětistovky. A to pro milionové město opravdu dostatečné není,“ psala v tiskové zprávě Central Group.

Podle předsedy představenstva Central Group Dušana Kunovského docházejí zásoby povolení. „Pokud úřady nezmění svůj přístup, budeme letos svědky dalšího růstu cen. Podle všeho nejméně o 5 procent. Růst způsobí omezenější nabídka. Na druhou stranu poptávku budou limitovat opatření ČNB na hypotečním trhu, které nejspíše dále zdraží hypotéky a omezí jejich dostupnost. Investovat do vlastního bydlení ale budou domácnosti i nadále a nikdo se tomu nemůže divit. Stále se to totiž vyplatí. Minimálně do doby, než budou splátky hypotéky výrazně dražší než nájemné,“ řekl dříve Dušan Kunovský.

Kunovský ale nevidí pouze problém v nedostatečné výstavbě. Vadí mu zejména situace na magistrátu hlavního města. „Zablokovanou situaci v Praze bohužel koaliční smlouva na magistrátu neumožňuje nyní řešit. Takže je před námi další promarněný rok. Snad ale v letošních komunálních volbách lidé pochopí a dají jasně najevo, že jen líbivé řeči nejrůznějších aktivistů, které vedly k totální paralýze města, nemohou být přijatelným politickým programem,“ řekl Dušan Kunovský.