Jako za socialismu. Zaorálek navrhuje vrátit povinnost dávat u veřejných staveb 1 % na umění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Plastiky kolem cest, sochy ve vestibulech metra či malby v nádražních budovách. To jsou často pozůstatky povinnosti dávat procento do umění, které v dobách socialismu doprovázelo veřejné stavby. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by si přál zavést podobnou povinnost i dnes. Kritici však mají obavu z kvality takto vzniklého umění. „Motivujme k umění, nenařizujme pseudoumění, abychom splnili zákon,“ říká poslanec STAN Petr Gazdík.
„Za jeden ze svých hlavních úkolů v pozici ministra kultury považuji zpřístupnění a zvýšení dostupnosti kultury pro co největší část společnosti. Kultura je totiž v současné době pro mnohé lidi nedostupná, ať už se jedná o nedostupnost finanční, nebo regionální. Z důvodu zpřístupňování kultury jsem se rozhodl předložit novelu zákona, která má vrátit institut takzvaného procenta na umění. Tedy zavést povinnost zadavatelů vybraných nadlimitních veřejných zakázek na stavební práce tak, aby byla vyčleněna stanovená částka na realizaci uměleckého díla, které bude instalováno ve veřejném prostoru a tak přispěje k jeho kultivaci,“ napsal ministr Zaorálek na Facebooku.
Přívrženci návrhu upozorňují, že nejde pouze o socialistickou praktiku. Procento na umění se totiž dává i v některých západních státech. „V řadě kroku ministra kultury bych měl jiný názor nebo postupoval jinak. Ale „Percent for Art“ podporuji. Není třeba obracet se k socialismu. Tento koncept je funkční i v západní Evropě, např. Ve Francii. Měl jsem možnost navštívit Chicago, město s největší krajanskou komunitou v USA a procento na umění u veřejných zakázek na stavební práce tam rovněž dávno funguje, stejně tak v Kanadě. Pokud vím, chystají se stejný návrh realizovat na Slovensku. Jsem pro, bude to fungovat,“ uvedl pro Echo24 předseda lidoveckého klubu a člen kulturního výboru Jiří Mihola.
U pravicově smýšlejících poslanců však návrh v kulturním výboru neobstojí. „Nemyslím, že by se měla nastavit povinnost dát procenta z veřejných zakázek na kulturu – řada obci a stavebníků to už dělá. Nenastavujme pořád jen samé povinnosti a nechme prostor pro rozhodování. Motivujme k umění, nenařizujme pseudoumění, abychom splnili zákon,“ řekl pro Echo24 bývalý předseda STAN Petr Gazdík.
Podobně mluví také Martin Baxa z ODS. „K návrhu jsem velmi zdrženlivý, protože jednak samo osobě těch informací, jak by se to mělo praktikovat, je velmi málo, ale tím hlavním důvodem je, že to považuji pouze za zastírací manévr pana ministra Zaorálka, který neřeší vážné problémy rezortu, jako je zákon o veřejnoprávních institucích, financování kultury a s velkou slávou se zabývá věcmi, které rezort kultury primárně nepálí,“ řekl pro Echo24.
„Navíc jsem dost alergický na argumenty, že se to dělalo za komunismu a díky tomu se pořídila spousta velmi hodnotných uměleckých děl, což je pravda, protože spousta umělců díky tomu mohla tvořit. Ale na druhou stranu komunistický režim, který u veřejných staveb dával procento na umění, tak úplně plošně devastoval kulturní památky a historická centra,“ dodal Baxa.