Přelomové volby, v Severním Irsku vyhrála nacionalistická Sinn Féin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Severním Irsku se blíží ke konci sčítání hlasů po čtvrtečních volbách do regionálního parlamentu. Demokratická unionistická strana (DUP) však již v podstatě uznala průlomové vítězství katolické republikánské strany Sinn Féin, informovala agentura AFP. Šéfka Sinn Féin v Severním Irsku Michelle O‘Neillová uvedla, že volební výsledek představuje rozhodující okamžik v dějinách tohoto regionu pod britskou správou a zahajuje novou éru.
Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, má 90 křesel a voliči rozhodují v 18 volebních obvodech. Sčítání hlasů trvá déle kvůli poměrně složitému systému jednoho přenosného hlasu.
Sinn Féin získala k 17:30 SELČ nejméně 23 z 90 křesel. Její hlavní soupeř, Demokratická unionistická strana (DUP), si zatím připsala 21 křesel. Po 15 křeslech získala také Alianční strana Severního Irska (APNI), kterou také čeká zřejmě nejlepší výsledek v historii. Další severoirské uskupení Ulsterská unionistická strana (UUP) bude mít nejméně devět poslanců. S minimálně šesti zákonodárci může počítat také Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP). Další tři křesla si mezi sebou rozdělí další politická uskupení a nestraníci. Celkem už je přiděleno 77 z 90 křesel.
Předseda DUP Jeffrey Donaldson v rozhovoru se stanicí Sky News uznal, že republikáni mají nakročeno k historickému vítězství v místních volbách. „Určitě to vypadá, že Sinn Féin se stane vedoucí stranou,“ uvedl. Dosavadní výsledky potvrzují propad DUP, která podporuje setrvání Severního Irska ve svazku s Británií.
Vítězství levicově a nacionalisticky orientovanému uskupení, které prosazuje sjednocení Irské republiky s touto části ostrova, přisuzovaly už první projekce. Sinn Féin tak poprvé získá možnost vybrat předsedu vlády.
Dosavadní vicepremiérka Michelle O‘Neillová, která zřejmě stane v čele nové vlády, sobotu označila za „historický den“. „Dnešek představuje velmi významný okamžik změny. Je to určující okamžik pro naši politiku a náš lid,“ řekla O‘Neillová. Dodala, že nastal čas na „zdravou debatu“ o směřování ke sjednocenému Irsku.
Přestože vítězství levicových nacionalistů, kteří původně vzešli z politického křídla polovojenské organizace IRA, zřejmě přiblíží vyhlídku na sjednocené Irsko, referendum potřebné k vystoupení ze Spojeného království je v kompetenci britské vlády.
Obě největší strany na sebe budou odkázané při sestavování budoucí vlády. Republikáni a unionisté dodržují od roku 1998 ujednání o dělbě moci na základě velkopáteční mírové dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v zemi.
Nad vyjednáváním o nové vládě ale visí otázka takzvaného severoirského protokolu, kvůli kterému Severní Irsko částečně ztratilo dosavadní pevná pouta se Spojeným královstvím, protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU a celní unie. DUP požaduje zrušení tohoto pobrexitového mechanismu a vyhrožuje, že se kvůli němu nebude podílet na další společné vládě se Sinn Féin.