„Písmeno Z je tragédie.“ Putin odvolal z funkce ženu, která byla symbolem anexe Krymu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský prezident Vladimir Putin odvolal bývalou krymskou prokurátorku Natalji Poklonskou z funkce zástupkyně šéfa federální agentury pro spolupráci s krajany Rossotrudničestvo, oznámila ruská média. Poklonská se ještě jako prokurátorka stala symbolem ruské anexe ukrajinského poloostrova, ale po vypuknutí války proti Ukrajině prohlásila, že si nepřeje, aby na Kyjev a další ukrajinská města padaly bomby, a rozpoznávací znak invazních vojsk, písmeno Z, označila za symbol zármutku a tragédie pro oba národy.
Sama Poklonská k prezidentově rozhodnutí poznamenala, že přechází na jinou práci, ale další podrobnosti neuvedla, napsal na webu list Kommersant. Putin přitom jmenoval Poklonskou do funkce teprve na počátku února a v agentuře si její práci pochvalovali, mimo jiné organizovala dodávky humanitární pomoci na Ukrajinu a „udělala velice mnoho“ pro návrat ruských vojáků z ukrajinského zajetí.
„Písmeno Z ztělesňuje tragédii a hoře jak pro Rusko, tak pro Ukrajinu. Proč? Protože umírají i ruští vojáci, Rusové, a jejich rodiče dostávají různé zprávy. To je bída. Vždyť ministerstvo obrany říká, kolik (vojáků) zahynulo, kolik utrpělo zranění. To je snad radost? Ne,“ prohlásila Poklonská v dubnovém rozhovoru, který na internetu zaznamenal již více než 300.000 zhlédnutí.
Následně čelila výzvám, aby se veřejně omluvila, a na Krymu zazněl návrh odebrat jí státní vyznamenání.
„Natalja Poklonská ani jako prokurátorka, ani jako poslankyně za Putinovu stranu nikdy nepřešla z ukrajinského formátu politické debaty na ruský. Nepochopila, anebo nechtěla. Na to, co bylo dovoleno a přípustné v ukrajinských politických reáliích – svobodu slova a vyjádření svého postoje – bylo v Rusku uvaleno tabu,“ poznamenala k odvolání Poklonské ruská redakce BBC. Poklonská se v Rusku nestala „svou mezi svými“ a její kariéra na ruském politickém Olympu dostala na frak, dodala.
Ukrajinské úřady Poklonskou stíhají pro podezření ze spiknutí proti ústavnímu pořádku. Na sankční seznam ji zařadila Evropská unie, Spojené státy, Kanada, Austrálie a Japonsko.
V Rusku vyvolala svého času – kdy byla poslankyní parlamentu – rozruch i tažením proti filmu o románku posledního ruského cara s petrohradskou baletkou. Cara a jeho rodinu, zavražděné bolševiky, totiž církev prohlásila za svaté mučedníky. Film podle Poklonské urážel city věřících i carovu památku. Po jejích výrocích následovaly výhrůžky i skutečné útoky extremistů a náboženských fanatiků na kina, která se film odvážila promítat.