„Takový přístup mezi spojenci naprosto nepřichází v úvahu“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká vláda dál tlačí na zabránění spuštění plynovodu Nord Stream 2, který je těsně před dokončením. Německé firmy podnikající ve východní Evropě rozhodně odmítly další sankční hrozby z USA, využily chaosu a nejasností okolo výsledků amerických voleb a hledají podporu v americkém Kongresu. Píše o tom deník Die Welt.
Východní výbor německé ekonomiky, který sdružuje na 350 německých firem podnikajících ve střední a východní Evropě a střední Asii, rezolutně odmítl nové hrozby sankcí ze strany USA vůči německým společnostem zapojeným do projektu plynovodu Nord Stream 2. „Takový přístup mezi spojenci naprosto nepřichází v úvahu,“ řekl předseda výboru Oliver Hermes. Podle deníku se od léta americká vláda pokusila využít svých ambasád v Evropské unii k tomu, aby dostala inkriminované společnosti pod tlak a vyhrožovala jim sankcemi.
„Extrateritoriální sankce USA vůči účastníkům evropských projektů jsou nepřípustným zásahem do mezinárodního práva,“ uvedl Hermes. Německá vláda a Evropská komise to objasnily již několikrát. „Vyzýváme odcházející vládu ve Washingtonu, aby respektovala evropskou suverenitu a znovu s německými a evropskými orgány spolupracovala v širokých oblastech,“ sdělil.
Vysoký představitel vlády USA dříve řekl tiskové agentuře DPA, že tlak na evropské společnosti zapojené do plynovodu se opět zvýší. Bylo identifikováno několik společností a osob, kterým podle zákona o sankcích proti Nord Stream 2 hrozí represivní opatření. Dotčené subjekty jsou v současné době kontaktovány a informovány o hrozících sankcích.
USA odmítají téměř dokončený plynovod mezi Ruskem a Německem z toho důvodu, že kvůli němu by byla Evropa příliš závislá na Moskvě. Zastánci plynovodu se staví proti Američanům, kteří podle nich chtějí jen lépe prodávat svůj zkapalněný plyn. Dlouhodobá strategie německé hospodářské politiky je zaměřená na surovinové Rusko a obchod s Čínou, což značně koliduje s americkými zájmy, zvláště artikulovanými za administrativy Donalda Trumpa.
Východní výbor nyní doufá ve změnu v Bílém domě, ačkoli Joe Biden a Demokratická strana Nord Stream 2 rovněž kritizují. Minulý týden výbor napsal dopis předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a několika dalším předním demokratům. V dopise, který má agentura DPA k dispozici, výbor „v zájmu obnovení transatlantické spolupráce“ žádá, aby se zastavil nový zákon o sankcích, který by znovu výrazně rozšířil skupinu postižených firem.