Půjčky Covid jsou fiaskem. Z mnohamiliardové podpory nic není, peníze má minimum firem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zprvu to měla být okamžitá pomoc nejohroženějším podnikatelům, nakonec na ni ale skoro nikdo nedosáhne. Řeč je o půjčkách Covid, které stát rozjel v polovině března, kdy se v první vlně mělo podnikům půjčit celkem 5 miliard korun. Do dnešního dne není zpracována ani polovina žádostí a drtivá většina společností je odmítána z nejrůznějších důvodů. Už nyní je jasné, že se částka nepodaří vyčerpat a podnikatelé se musí obracet na další vlny. S těmi se však počítá, že už nebudou bezúročné a pro podnikatele budu méně výhodné.
Bezúročné půjčky Covid I spustilo ministerstvo průmyslu s pomocí Českomoravské záruční rozvojové banky (ČMZRB) s celkovou alokací 5 miliard korun. Do dneška, tedy více jak po měsíci vyhodnocování žádostí, podnikatelům přistálo na účtech 550 milionů korun. Drtivá většina žádostí je totiž zamítnutá a z celkem 1200 žádostí obdrželo půjčku jen 200 firem.
Vyhodnocena tak zatím není ani polovina žádostí, státní banka totiž dokáže vyřídit 100 žádostí v jednom týdnu. Na poslední zájemce by se v krajním případě mohlo stejným tempem dostat až za půl roku. V pátek ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) navíc v Senátu oznámil, že proplacených je 65 procent žádostí.
Celková suma se navíc zřejmě nevyčerpá a Hospodářská komora, která zastupuje podnikatele a firmy, tento program kritizuje. „Je absurdní, proč odmítnutí podnikatelé stále postrádají vysvětlení, z jakého důvodu zrovna jejich žádost byla zamítnuta. Přitom se ukazuje, že komunikace ze strany ČMZRB, která by pomohla žadatelům odstranit případné nedostatky v žádosti, by umožnila čerpat prostředky ještě z tohoto programu, protože peníze zjevně k dispozici jsou. Hlavním problémem je ale zbytečná administrativní náročnost celého procesu, na kterou jsme upozornili generálního ředitele banky již v půlce března,“ řekl pro Echo24 mluvčí komory Miroslav Diro.
Ministr průmyslu Karel Havlíček uvedl v minulém týdnu v Senátu, že chystaný program Covid III již bude plošně poskytovat peníze, ale už se nebude jednat o bezúročnou půjčku. „A motivace nebude v tom, že firma získá nulový úrok, motivace bude v tom, že vůbec úvěr získá. To znamená, bude to spravedlivé,“ uvedl Havlíček. Podle některých podnikatelů však není bezúročný ani program Covid II. Firmy tak musejí vše zaplatit a pak zpětně žádat ČMZRB o peníze, která ale vrátí maximálně 15 procent.
Komora také uvádí nejčastější zkušenosti žadatelů o program Covid. Podnikatelům vadí, že informace ke spuštění jednotlivých vln přicházejí pozdě a podmínky se mění na poslední chvíli. To se stalo u příkladu programu Covid II, kdy na poslední chvíli byly znevýhodněny pražské firmy, protože evropské peníze kryly pouze chudší regiony. Žadatelé jsou navíc až 4 týdny bez jakékoliv odpovědi a reakce. To je v naprostém opaku toho, jak vláda původně půjčky Covid prezentovala.
Zástupcům podnikatelů také vadí, že je velmi rychle ukončen sběr žádostí. Řada podnikatelů totiž nedokáže ani žádost dostatečně rychle připravit a nestihne ji podat před uzavřením. To je například případ Covid II, kdy se nejdříve program pozastavil po třech hodinách a po alokaci další částky se znovu spustil.
Podnikatelé také spekulují, zda jsou si všichni při podávání žádostí rovni. Příprava žádosti je totiž složitý proces, který probíhá v komunikaci s účetními či bankovními poradci a měl by trvat všem stejnou dobu. Podle některých neúspěšných žadatelů je tak možné, že mohl být při podání žádostí zvýhodněn a dostat dříve potřebné formuláře a informace.