Energetickou krizi nevyřeší jedno ministerstvo, Síkela nemá být obětní beránek, řekl Půta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetickou krizi nemůže vyřešit jedno ministerstvo, ale celá vláda. Řekl to deníku Echo24 hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) po jednání s ministrem Jozefem Síkelou. Podle Půty bylo jasné, že se ozvou hlasy, které ze Síkely budou chtít udělat obětního beránka, což ale podle něj není na místě. Z jednání s ministrem ohledně nadcházející energeticky náročné zimy měl Půta dobrý dojem, vedle domácnosti a průmyslu je ale podle něj potřeba pomoci i veřejnému sektoru.
Z jednání s ministrem Jozefem Síkelou odcházel Půta s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou klidnější. „Návrh na účinnější pomoc s drahými energiemi zahrnuje jak posílení úsporného tarifu pro domácnosti, tak i pomoc firmám a podnikatelům nebo zřízení státního obchodníka s energiemi,“ napsal Půta na twitteru.
Pro Echo24 řekl, že se hejtmani snaží všem, kteří to mají na starost, vysvětlit, že ta situace je opravdu složitá. „Myslím, že pan ministr má ta opatření, o kterých nás informoval, připravená. Jak v podpoře směrem k domácnostem, průmyslu tak k veřejnému sektoru. Všechny tyto součásti ekonomiky jsou v problémech, pokud se nepodaří evropskou cestu nastolit nějaké řešení,“ dodal Půta.
V obecné rovině je podle něj potřeba říct, že zpracovatelský průmysl, zvláště ten energeticky náročný, nemusí po prvním lednu úplně fungovat. „Na nějakém návrhu se musí domluvit MPO a vláda, musíme jim nechat nějaký čas,“ řekl hejtman.
Pro Echo24 se také vyjádřil k pozici ministra Síkely. „Dalo se trochu čekat, že se budou ozývat hlasy na to, aby se našel nějaký obětní beránek. Nicméně myslím, že tohle je věc, která se nedá vyřešit na jednom ministerstvu, to musí vyřešit celá vláda,“ řekl Půta.
„Podle prohlášení některých členů vlády došlo k pochopení toho, že ta situace není standardní a nedá se žádným způsobem ‚vyčekat‘. Bude potřeba vedle pomoci domácnostem najít způsob, jak podpořit samosprávy a další instituce, aby veřejné služby mohly být zachovány, aby energetická krize neohrozila místa ve výrobním průmyslu,“ dodal.
Liberecký kraj má podle Půty nakoupené energie do konce roku za velice slušné ceny. „Pokud vláda bude postupovat podle konceptu, který doporučila asociace krajů v pátek, tedy pro veřejný sektor nakoupit energie napřímo přes tzv. single buyera, jak u ČEZu, tak u dalších dodavatelů, bude zachován rozsah veřejných služeb,“ vysvětlil Půta. „Pro nás by odhadované navýšení, kdybych mluvil jen o cenách na burze, které byly na konci minulého týdne, znamenalo plus 500 milionů v rozpočtu, což také může znamenat, že bychom byli bez investic a bez oprav majetku.
V současné chvíli kalkulaci na příští rok kraj nemá. „Děláme nějaké odhady na základě cen, které jsou nyní na burze. Já mám důvěru ve vládu v tom, že najde nějaké řešení pro samosprávy, v tuhle chvíli žádnou smlouvu s fixací na celý příští rok neplánujeme uzavřít. Pokud bychom podpořeni nebyli, tak budeme nakupovat takzvaně spotově, se všemi riziky, která tento přístup přináší,“ řekl Půta pro Echo24.
„Ale neumím si představit, že by někdo na jednání rady kraje hlasoval proto, že budeme nakupovat mWH za tisíc euro, což byla zatím nejvyšší cena na burze,“ dodal.
STAN: Podpora domácností by mohla dosáhnout 10 000 korun
Ministr Síkela navrhne vládě navýšení letošní pomoci domácnostem s cenami energií. Chce se zaměřit hlavně na zranitelné zákazníky, urychlí tak definici těchto zákazníků. Vládě také předloží návrh na urychlené založení státního obchodníka s energiemi, který by mohl pomoci s nákupem energií například pro kraje nebo nemocnice. Pomoc připravuje také pro průmysl. Síkela to ve středu řekl novinářům na tiskové konferenci.
Síkela chce využít takzvaný dočasný krizový rámec, který navrhla Evropská komise na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině. Umožní státní podporu podniků, které jsou zasažené například zvýšením cen energií. Pro pomoc podle něj přišel ten správný čas, na její podobě spolupracuje se Svazem průmyslu a dopravy.
Průmysl je podle Síkely ohledně cen energií zranitelný kvůli podcenění energetických úspor a účinnosti. „Ekonomika spotřebuje na jednu korunu HDP dvakrát více energie, než je průměr v EU,“ řekl ministr. Hůře je na tom v celé unii podle něho jen Bulharsko.
První místopředseda STAN Lukáš Vlček uvedl, že představa hnutí je, aby letos podpora pro domácnosti dosáhla zhruba 10 000 korun. Vláda musí podle Síkely doručovat pomoc co nejvíce adresně, současná podoba úsporného tarifu je ale plošná.