Napětí mezi Kosovem a Srbskem. Hořely kanceláře, armáda je v pohotovosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dvě kanceláře kosovského ministerstva vnitra se v noci na sobotu staly terčem útoku na severu Kosova, kde tamní Srbové šestým dnem protestují v rámci sporu mezi Prištinou a Bělehradem o vydávání registračních značek aut. Uvedl to kosovský ministr vnitra Xhelal Sveçla. Nad jedním z hraničních přechodu podle srbské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice RTS v sobotu demonstrativně proletěly letouny srbské armády, která je od čtvrtka ve stavu pohotovosti.
Kosovský ministr oznámil na facebooku, že dnes po půlnoci byl v převážně srbské obci Zubin Potok vypálen úřad, který jménem kosovské státní správy provádí registraci vozidel. Současně dosud neznámý pachatel hodil v další severokosovské obci Zvečan na kancelář vydávající kosovské osobní doklady dva ruční granáty, které však nevybuchly.
Nynější napětí mezi Kosovem a Srbskem vyvolal krok Prištiny, která v pondělí vyslala speciální policejní jednotky na hraniční přechody Jarinje a Brnjak, které se nacházejí v části Kosova obývané převážně Srby a kde má kosovská vláda jen omezený vliv. Od té doby zde policisté zajišťují výměnu zvláštních registračních značek vozidel Srbů ze severu Kosova za značky kosovské a srbských registračních značek u vozidel přijíždějících ze Srbska za kosovské dočasné značky. Podle kosovského ministerstva vnitra bylo od pondělí vydáno přes 6300 takovýchto dočasných značek.
Krok Prištiny vyvolal hněvivou reakci kosovských Srbů, kteří dvojici hraničních přechodů a přilehlých komunikací zablokovali. Bělehrad ve čtvrtek oznámil, že uvedl do stavu zvýšené bojové pohotovosti část armády, která je připravena zabránit „pogromům“ srbského obyvatelstva v Kosovu. Podle zpravodaje RTS nad přechodem Jarinje během soboty přelétlo několik srbských vojenských letadel.
Priština i Bělehrad se navzájem obviňují z eskalace konfliktu, zatímco představitelé Evropské unie obě strany vyzývají k jednání. Kosovo tvrdí, že nové opatření na hranici zajišťuje rovné zacházení s občany obou zemí, neboť srbská policie již několik let vyměňuje značky na vozidlech zaregistrovaných v Kosovu při jejich příjezdu do Srbska. Snaží se dosáhnout, aby obě strany vydávání dočasných registračních značek zrušily. Bělehrad to odmítá s tím, že by se jednalo o tiché uznání nezávislosti Kosova.
Kosovský premiér Albin Kurti ve středu vyzval Srbsko k jednání a navrhl, aby obě strany vydávání dočasných registračních značek zrušily. Srbský prezident Aleksandar Vučić to odmítl s tím, že Priština se tímto pokouší donutit Bělehrad k uznání samostatnosti Kosova. Jednat hodlá Vučić podle svých slov teprve tehdy, až se Kosovo vrátí k situaci před 20. zářím.