Důchodovou reformu Maláčové jsem nepochopil, říká Babiš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládnoucí koalice bude mít zřejmě problém nalézt shodu nad podobou důchodové reformy. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve vyjádření pro Českou televizi uvedl, že z prezentace ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) nedokázal její představu o důchodové reformě pochopit. „Nepochopil jsem to já, ani pan Hamáček,“ řekl Babiš. Maláčová v Otázkách Václava Moravce oponovala, že nedostala na vysvětlení reformy premiérovi pořádný prostor.
Přesto se Maláčová neshodne ve věci případného navyšování věku odchodu do důchodu ani s předsedkyní důchodové komise Danuší Nerudovou. Ministryně prosazuje takzvanou technickou variantu důchodové reformy, která je jedna ze zvažovaných. Šéfka komise prosazuje stejnou, ale uvažuje o prodloužení věku do důchodu, který je nyní zastropován hranicí 65 let. Maláčová je proti, uvedla v debatě Otázky Václava Moravce. Dodala, že do léta chce předložit paragrafované znění jedné z variant reformy.
„Paní předsedkyně Nerudová si myslí, že se bude muset zvedat věk odchodu do důchodu, já za sebe říkám politicky, že nechci zvedat věk odchodu do důchodu. To je jediný rozdíl, který mezi námi panuje,“ řekla dnes Maláčová. Reagovala tak na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který v rozhovoru pro ČT uvedl, že Nerudová prezentuje principy reformy zcela jinak než Maláčová.
Babiš také Maláčovou kritizoval za to, že v případě důchodové reformy neplní programové prohlášení vlády. „Předložím takovou důchodovou reformu, která je v souladu s programovým prohlášením vlády. V tuto chvíli na legislativním rozpracování odborníci MPSV pracují,“ uvedla ministryně. Řekla, že do léta by chtěla předložit již paragrafované znění jedné z variant reformy. „Rýsuje se nám dohoda napříč politickým spektrem o technické variantě. Sociální demokracie ale podporuje spravedlivou variantu,“ uvedla.
Ve spravedlivé a technické verzi by základní důchod činil 30 procent průměrné mzdy, v úsporné 22 procent. V prvních dvou by tak všichni senioři a seniorky měli teď jistých 10 500 korun, ve třetí 7740 korun. Zásluhová část by měla zůstat stejná jako dosud, tvrdí ministryně i šéfka komise, rektorka brněnské Mendelovy univerzity Nerudová. Modely se liší také oceněním péče o dítě či práce i po dosažení důchodového věku.
„Důchodová reforma, se kterou přicházíme, zahrnuje motivace, aby lidé déle pracovali, což se týká především dlouhých kariér mužů. Dále je tam podpora rodina. 500 korun dostane žena navíc za každé narozené dítě,“ přiblížila ministryně. Uvedla zároveň, že by si přála důchody financovat z daní.