Kauza Čapí hnízdo

„Nic jsem neudělal, neukradl, žádná korupce.“ Babiš zůstává trestně stíhaný

Kauza Čapí hnízdo
„Nic jsem neudělal, neukradl, žádná korupce.“ Babiš zůstává trestně stíhaný

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér v demisi Andrej Babiš stále zůstává trestně stíhaný v kauze téměř padesátimilionové unijní dotace na farmu Čapí hnízdo. Po několika měsících totiž státní zástupce Jaroslav Šaroch zamítl jeho stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. V praxi to znamená, že vyšetřování pokračuje. O průtahy v kauze se postaraly stížnosti 11 obviněných na podjatost státního zástupce, kterou nakonec obvinění stáhli.

„Prodleva mezi podáním stížností a rozhodnutím byla způsobena tím, že obvinění podali stížnost pro podjatost státního zástupce. Ten rozhodl, že podjatý není, a obvinění podali proti rozhodnutí další stížnost. Putovalo to na Vrchní státní zastupitelství,“ uvedla pro deník Echo24 Štěpánka Zenklová z Městského státního zastupitelství v Praze.

„Potom vzali obvinění své stížnosti zpět, Vrchní státní zastupitelství to ale muselo administrativně pokrýt a na stůl se to panu státnímu zástupci vrátilo někdy v únoru. Stížností bylo jedenáct a byly velmi podrobné,“ dodala Zenklová. Kdy vyšetřování skončí a kdy se může dostat před soud, nelze určit. „Nelze to odhadnout. Je otázka, s jakým návrhem případ policie předloží státnímu zástupci,“ uvedla Štěpánka Zenklová.

Rozhodnutí o pokračování stíhání prostudují Babišovi právníci

Premiér v demisi Andrej Babiš trvá na tom, že kauza Čapího hnízda vznikla proto, aby mu zabránila v politické dráze. Cítí se nevinný, uvedl v pátek. Jeho právníci prý nyní prostudují rozhodnutí o pokračování trestného stíhání. „Nic jsem neudělal, neukradl, nebyla žádná korupce,“ uvedl na páteční tiskové konferenci po jednání se zdravotnickými odboráři. Média by se podle něj měla věnovat problémům zdravotnictví.

V případu kromě Babiše zůstávají obvinění i jeho žena Monika, švagr Martin Herodes, Babišovy děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš mladší. Dále také Jana Mayerová a Josef Nenadál, členové tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.

Zrušeno bylo stíhání prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob. Podle deníku Právo členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisky a Jana Platila a také Luďka Kalivody, který patřil do tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.

Kauzu Čapí hnízdo zmínil v souvislosti s výroky prezidenta Miloše Zemana o jedu novičoku na českém území pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Zemanovy výroky, které v pátek rozvířily politickou scénu, dal Ferjenčík do souvislosti s čtvrtečním posunem v dotační kauze Čapí hnízdo. „Vždycky když má premiér Babiš nějaký průšvih, třeba že mu státní zástupci odmítnou stížnost proti trestnímu stíhání za Čapí hnízdo, přijde prezident Zeman a odpálí nějakou zahraničněpolitickou bombu. Náhoda? Nemyslím si,“ uvedl Ferjenčík.

Kdo zaplatí dotaci na Čapí hnízdo?

V půlce května by mělo být jasné, zda téměř padesátimilionovou unijní dotaci na farmu Čapí hnízdo zaplatí český stát, nebo ji vrátí majitel farmy, slibují úředníci. Rozhodnutí závisí na analýze, kterou si nechalo zpracovat ROP Střední Čechy. Podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové (ANO) by mělo být v půlce května na veřejném jednání rozhodnuto, jak kroky budou následovat.

Středočeští úředníci, kteří přidělili farmě Čapí hnízdo téměř padesátimilionovou dotaci, zvažují, zda ji budou vymáhat zpátky na základě zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF Čapí hnízdo vyšetřoval a podle jeho závěrů nárok na dotaci farma neměla, protože se neoprávněně vydávala za malý a střední podnik, přestože byla propojena s holdingem Agrofert. Rozhodnutí se ale táhne, podle původních informací měla být analýza hotová do konce března. Zpráva OLAF navíc přišla už v prosinci minulého roku.