JEDNÁNÍ O VLÁDĚ

Vyjednavači ČSSD kývli na Babišovu nabídku

JEDNÁNÍ O VLÁDĚ
Vyjednavači ČSSD kývli na Babišovu nabídku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sociální demokraté se dostali do svízelné pozice. Stranické špičky velmi chtějí zasednout ve společné vládě s Andrejem Babišem za podmínek, které jim nabídl. Širší vedení strany už ale z účasti v kabinetu za babišovských podmínek, tedy s trestně stíhaným premiérem a bez ministerstva vnitra pro sociální demokracii, zdaleka tak nadšené není. Ostrým kritikem je například místopředseda Jaroslav Foldyna. Ještě kritičtější jsou podle dostupných informací členové ČSSD. Ti by přitom měli případný vstup do Babišova kabinetu odsouhlasit v referendu.

Čtveřice lídrů sociální demokracie ve složení předseda Jan Hamáček, Jiří Zimola, Martin Netolický a Roman Onderka si v pondělí vyslechla novou nabídku Andreje Babiše na pět vládních křesel a právo veta nad jménem ministra vnitra, kterého ale vybere Babiš. Předběžně na ni kývli. Na pondělní schůzce, po níž se všichni oficiálně obrnili mlčením, padla nabídka na ministerstva zahraniční, obrany, školství, kultury a práce a sociálních věcí (tady se případně mohla alternovat se zemědělstvím).

Nabídka byla fakticky ještě horší, než ta, kterou Jan Hamáček s Jiřím Zimolou odmítli těsně před sjezdem sociální demokracie. Tehdy jim Babiš předložil ministerstvo spravedlnosti. Teď už ve vládním portofoliu, rezervovaném pro sociální demokraty nebylo.

Nabídka číslo jedna ani číslo dvě ani náhodou nesplňuje podmínky, s níž ČSSD do jednání šla. Nejdřív tvrdili, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba. Pak ustoupili k tomu, že alternativou by mohlo být, že získají ministerstvo financí a vnitra, která mají kontrolu nad Babišovými vyšetřovanými kauzami Čapí hnízdo nebo podezření z podvodu při zneužití korunových dluhopisů.

Nic z toho sociální demokraté nedostali a přesto budou vyjednavači přesvědčovat předsednictvo strany, aby se do vlády šlo.

Kolem patnácti tisíc členů ČSSD by to pak mělo schválit v elektronickém referendu. Uvnitř strany se ale už objevují obavy, že by mohlo být zmanipulované. Veřejně je vyslovil například bývalý předseda Milan Chovanec. Elektronické hlasování u ČSSD je něco úplně jiného než u Pirátů. Ti na internetu žijí, mají v sebe důvěru a je jich do pěti set.