Slováci volí nový parlament. Favoritem je populista Matovič, Fico může skončit v opozici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dominance vládní sociálnědemokratické strany Směr se zřejmě chýlí ke konci. Slováci si totiž v sobotních volbách zvolí nové uspořádání parlamentu, do kterého nevstupuje Směr šéfovaný Robertem Ficem jako favorit. Tím je protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) excentrického podnikatele Igora Matoviče. Poslední průzkum před volbami potvrdil hnutí na špičce žebříčku voličské přízně. První výsledky by měl přinést exit poll v sobotu po desáté hodině večer.
Strany se v tvrdé kampani praly o hlasy více než 4 milionů voličů, kteří vybírají z pětadvaceti stran a hnutí. Strana Směr, kterou vede na čele kandidátky premiér Peter Pellegrini, však v průzkumech vychází jako druhá nejsilnější a zřejmě také ztratí své dosavadní partnery. Ve vládě totiž Směr tvořil koalici se Slovenskou národní stranou a stranou Most-Híd, které se však podle průzkumů pohybují okolo čtyř procent, přičemž hranice pro vstup stran do parlamentu je pět procent.
Podle komentátorů a expertů je vítězem kampaně jednoznačně Matovičovo OLaNO, které vedlo kontaktní kampaň a odlišovalo se od zbytku opozice. Ostatní strany totiž v kampani využívaly útoků na Lidovou stranu Naše Slovensko Mariána Kotleby. Matovič následně přiznal, že potřeboval i hlasy z řad příznivců Kotleby, a proto se vůči nikomu nevymezoval.
Jediná strana, proti které se negativně Matovič stavěl, byl ale vládnoucí Směr. V poslední neveřejném průzkumu se jeho protikorupční hnutí usadilo na první příčce s dosahem 19,1 procenta. „Máme společně historickou šanci pokořit Ficův Směr – organizovanou zločineckou skupinu, která 12 let ničila naše Slovensko. Nic ale není ještě jisté, každý hlas se počítá,“ burcoval Matovič své příznivce na Facebooku.
Po kampani se také ostatní strany vyslovovaly kladně k možné budoucí vládě s Matovičem. „Tak Igorenko, dobojováno. V sobotu porazíš Směr, proti kterému jsi 10 let bojoval. Zasloužíš si to, tvůj výlet do Francie bude pevnou součástí učebnic o politickém marketingu. SaS ti bude nápomocná. Budeme rozvážný, zkušený, stabilní a stmelující partner v slušné pravicové vládě,“ uvedl předseda Svobody a Solidarity Richard Sulík. Jeho strana má podle posledního průzkumu agentur AKO a Focus získat sedm procent.
Vládní Směr se však pozice nejsilnější strany nechce vzdát. Během pátku několikrát Robert Fico zaútočil na Igora Matoviče. „S jeho příchodem do politiky se z veřejných debat vytratily hodnoty, principy, skutečná řešení pro lidi a politický boj se změnil v jeden velký cirkus. Jestli máte jinou představu o vedení Slovenska, pojďte zítra s námi volit zodpovědně,“ uvedl Robert Fico.
Předseda Směru také na poslední chvíli varoval před možnou uprchlickou krizí. Téma následně převzal premiér Peter Pellegrini, který před migrační vlnou upozornil kvůli zprávám o otevření hranic s EU ze strany Turecka. „Migrační hrozbu v žádném případě nebudeme podceňovat. Musí platit, že Slovensko bude rozhodovat, kdo na jeho území vstoupí a kdo nikoliv. S bezpečností Slovenské republiky nebudeme v žádném případě hazardovat,“ uvedl v prohlášení Pellegrini.
„Na poslední chvíli strašit lidi, že už jsem pochodují migranti z Turecka – ti lidé jsou zcela zoufalí. Mají k dispozici stejné průzkumy jako my. Je zřejmě, že poprvé po dlouhé době může být Směr nejen poražen, ale doslova pokořen. Budou dělat všechno pro to, aby to jakýmkoliv způsobem zvrátili,“ reagoval Matovič na premiéra.
Do sněmovny by se měla také dostat strana PS/Spolu, která triumfovala v evropských volbách. Uspět by měla také strana exprezidenta Andreje Kisky Za lidi a také opoziční hnutí Jsme rodina podnikatele Borise Kollára. Ten je známý svou početnou rodinou, má deset dětí s několika ženami.
Okolo pětiprocentní hranice se pohybuje i Křesťanskodemokratické hnutí a nová strana Dobrá volba.
Tvrdá kampaň
Předvolební klání doprovázela tvrdá kampaň ze strany vládních i opozičních stran. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho tak například stačil schválit v úterý 13. důchody, další dárky v podobě zrušení dálničních známek koalice nestihla. V parlamentu také skupina opozičních poslanců blokovala jednání, kdy se střídala u řečnického pultu a bránila v konání schůze.
Předvolební kampaň dosáhla i do slovenských deníků, kdy se nejčtenější týdeník Plus 7 dní musel obejít bez své šéfredaktorky. Ta rezignovala kvůli zásahu vydavatele do rozhovoru s premiérem, kdy se redaktor ptal na Pellegriniho sexuální orientaci.
Kromě vládních stran se útoku dočkal i bývalý prezident a podnikatel Andrej Kiska, na kterého se objevilo video, jak se má bavit s Michalem Šuligou o nákupu pozemků. Ve videu tak měl vědět, že nemovitosti jsou kradené. Podle Kisky bylo video zveřejněné lidmi okolo Roberta Fica za to, že bývalého premiéra nejmenoval do funkce předsedy ústavního soudu. „Moc se bojí další prohry ve volbách, proto jsem dlouhodobě hlavní terčem Směru i v této předvolební kampani,“ uvedl Kiska.