Válka o nájemné. Módní značky vyklízejí obchodní centra, CPI miliardáře Vítka se chce „důrazně“ bránit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Problémy s placením nájemného v době uzavřených obchodů vyvolaly spor mezi nájemníky a realitní skupinou CPI miliardáře Radovana Vítka. Ta vlastní řadu obchodních center a ostře se ohradila proti postupu společnosti C2H, která začala z obchodů módních značek Kara a Pietro Filipi stahovat zboží. Podle šéfa společnosti Michala Mičky se tak chtějí chránit před jeho zadržením kvůli neplacení nájemného.
Vítkova CPI chystá kvůli tomuto postupu „důrazné právní kroky“. „O tomto postupu jsme nebyli předem informováni. V médiích se majitel značek Michal Mička odvolává na ochranu zboží, přičemž představa, že bychom my jako zkušený pronajímatel v tomto konkrétním případě přistoupili k zadržování zboží, je velmi naivní,“ řekl manažer CPI Petr Brabec.
Šéf C2H Mička se obává, že by mohla obchodní centra značkám zadržet zboží, jelikož delší dobu neplatí nájem. „Odvezli jsme zásoby na centrální sklad. Jde o ochranu zboží,“ řekl Mička serveru Seznam Zprávy, který na postup upozornil. Mička se chce s obchodními centry domluvit na nových podmínkách, řekl serveru. To však CPI důrazně odmítá. „Tento způsob vyjednávání podmínek se nám zdá poněkud nešťastným, s trochou nadsázky bychom ho mohli označit až za vydírání. Na to samozřejmě v žádném případě nepřistoupíme,“ řekl Petr Brabec.
Podle CPI patří Mičkova C2H mezi jediné nájemce, s kterými se nedokázala dohodnout. V obchodních centrech CPI mají značky Kara a Pietro Filipi celkem 13 prodejen, finanční závazky podle společnosti neplní od dubna.
Prodejnám má pomáhat vládní program COVID nájemné. Jeho jarní verze však obsahovala podmínku, pro získání státní podpory musela obchodní centra snížit nájem o 30 %. Někteří maloobchodníci si tak stěžovali, že za to některá centra požadují prodloužit nájemné na další roky za naopak zvýšený nájem.
V současnosti běží druhá výzva programu COVID nájemné na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát prostřednictvím programu přispěje za červenec, srpen a září 50 procenty na nájem. Podmínka slevy 40 procent od pronajímatele oproti jarní výzvě odpadla. Stále ale platí to, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou je možné žádat, činí deset milionů korun.
V České republice od 22. října platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Výjimku mají potraviny, drogerie, lékárny nebo květinářství. Ze služeb jsou to servisy, odtahy vozidel nebo pohřební služby. Povolené provozy mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59, většina z nich musí být o nedělích zavřená. Poslední den v týdnu mohou být k dispozici čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízení a obchody a stánky s pietním zbožím.
Značku Pietro Filipi koupil investor Michal Mička v roce 2017, v následujícím roce pak i značku Kara. CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie se obchodují na frankfurtské burze. Vlastní nemovitosti v České republice, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a v Británii. Firmě patří například pražské obchodní a administrativní komplexy Quadrio, Zlatý Anděl a Centrum Fénix, plzeňská Olympia, liberecká Nisa či Olympia v Mladé Boleslavi. Radovan Vítek má v CPI Property Group podíl 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.