Dramaticky se prodražuje nájemní bydlení. Praha je v evropské tabulce jedenáctá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zájem o nájemní bydlení v Česku v poslední době výrazně roste, zároveň se proto zvyšují i ceny nájmů. Týká se to hlavně velkých měst a jejich nejbližšího okolí, přičemž zájemci upřednostňují dvoupokojové byty. V Praze průměrná cena za pronájem bytu 2+1 v paneláku činí 15 000 Kč bez poplatků a cihlový byt stejné velikosti stojí 18 000 až 19 000 Kč. Metr čtvereční se pak točí okolo 338 korun za metr čtvereční.
Poptávka po nájemním bydlení se meziročně zvýšila o desítky procent. Přední místa v ceně nájmů zaujímá Paříž, metr čtvereční se pronajímá za 681 korun. Následuje Londýn (678 Kč/m2) a Amsterdam (475 Kč/m2). Praha je na 11. pozici v evropské tabulce, Brno a Ostrava na 30. a 40. příčce tabulky. Na čísla upozornil portál Videobydlení.cz.
Vlastní bydlení Češi stále preferují
Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů, v Německu je toto číslo 51 procent. Na vlastní bydlení ale nedosáhne čím dál více lidí. „Důvodů, proč ve vyspělých zemích lidé častěji vyhledávají nájemní bydlení, je více. Nájem nevyžaduje žádnou vysokou vstupní investici. Je možné jej relativně snadno měnit a optimalizovat tak náklady na bydlení podle možností a potřeb,” řekl člen Asociace pro rozvoj trhu nemovitosti Jiří Pácal.
Pořízení vlastního bydlení ztěžují zpřísňující se požadavky na poskytování hypoték, které zavedla ČNB začátkem října 2018. Podle nových pravidel nesmí dluh žadatele přesáhnout devítinásobek jeho ročního platu a měsíční splátku nelze přeplatit nad 45 procent z čistého měsíčního příjmu. To ze seznamu vyřazuje téměř každého pátého žadatele a značně ztěžuje koupi nemovitostí. Velká část domácností se tedy bude muset spokojit pouze s pronájmem.