Velmi generační volby

Velmi generační volby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Andrej Babiš se opět jako každý rok snaží prosadit zvýšení důchodů nad rámec, který diktuje zákon. Speciální bonusy pro seniory nemají s ekonomickou ani sociální logikou nic společného. Jestli nebyl někdo v posledním velmi těžkém lockdownovém roce a půl ohrožen, byli to vedle zaměstnanců státu důchodci. Penze pravidelně chodí, ať je ekonomika zavřená vládními restrikcemi, nebo jede. Zvyšování důchodů nad zákonný limit má důvod jediný: nákup voličských hlasů, který je v zemi jako Česká republika nesmírně snadný. Penzisté jsou tady vazalové státu. Jejich životní úroveň je závislá jen na něm.

Premiér se na voličskou skupinu seniorů zaměřil už před lety. V nejlepších dobách ho volilo víc než padesát procent příslušníků generace 60 plus.

Po covidové pandemii, kterou Andrej Babiš tvrdě nezvládl a skončili jsme jako jedno z nejhorších covidárií Evropy s největším počtem mrtvých na obyvatele (nejde jen o přímé oběti covidu, nadměrných úmrtí z jakýchkoli příčin u nás bylo podle statistik až o třetinu víc než v jiných evropských zemích), nejdéle zavřenými školami a jedním z největších omezení kontaktů a mobility, mu začali i senioři utíkat.

Právě proto teď Andrej Babiš oslabuje. Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi by jeho hnutí ANO skončilo s 21,5 procenta ve volbách až třetí. Za koalicí K2 (Piráti a STAN) a K3 (ODS, lidovci, TOP 09). Rozdíly mezi nimi jsou ale na úrovni statistické chyby, která je u velkých stran a koalic na této úrovni kolem dvou až tří procent. Zajímavější než celková čísla, která se ještě do volebního víkendu začátku října můžou hodně měnit, jsou hlubší trendy.

Klíčový trend pro tyto volby je generační střet. Je to velmi dobře vidět na detailních datech Kantaru, který tentokrát ve své analýze rozebral i preference podle věku, vzdělání a velikosti měst, kde lidé žijí. Ukazuje se, že společnost je nejvíc rozdělena právě u hranice šedesáti let. Tedy právě tam, kde lidé v Česku zhruba odcházejí do penze.

Andrej Babiš už v generaci 60 plus nemá svých vrcholných 52, ale jen 38,5 procenta. Před ostatními stranami má ale stále mezi seniory obrovský náskok. SPD a STAN mají v této generaci shodně 9,5 procenta. Právě k těmto dvěma stranám voliči Babišovi utíkají. A začíná se ukazovat další zajímavý trend. Kantar signalizuje, že poprvé by se podle jeho modelu do sněmovny dostala policejní strana Přísaha Roberta Šlachty. I ta je stejně jako Babiš nejsilnější mezi seniory. K těmto třem babišovci prchají. ODS i Piráti mají mezi seniory shodně osm procent.

V dalších generacích už má Andrej Babiš podstatně menší podporu. S věkem prudce klesá. Už v druhé nejstarší generaci, která Kantar rozlišuje (45 až 59 let), není Andrej Babiš lídrem. Má tady 15 procent voličů. Piráti a ODS shodně 14,5 procenta. To je minimální odstup. Následuje SPD se čtrnácti a STAN se třinácti procenty.

V generaci 30 až 44 let už Babiš násobně prohrává s Piráty. ANO by volilo 9,5 procenta příslušníků této generace. Piráty 20, STAN 15, ODS 14 a SPD 13 procent voličů. V nejmladší generaci 18 až 29 let by už Babiš získal jen 7 procent. Piráti 30,5 procenta. Druhou nejsilnější stranou je mezi nejmladšími voliči TOP 09 s 20 procenty. To je násobek podpory, kterou má v jiných generacích. Data o generační podpoře jsou ale za duben až červen. Dominik Feri rezignoval uprostřed tohoto období. Není tedy zatím zřejmé, jak se na podpoře topky a celé koalice K3 jeho odchod z politiky projeví. V nejmladší generaci je naopak velmi slabá ODS s 9,5 procenty. Ta ale nedokáže podle tohoto průzkumu porazit Piráty v jediné generaci. U všech do 45 let jsou Piráti s náskokem před ní a ve dvou nejstarších nad 45 a 60 let mají obě strany úplně stejnou podporu.

Průzkum Kantaru ukazuje, že mladší generace mají letos největší odhodlání jít k volbám od roku 1989. Byli jsme zvyklí, že nejvyšší účast mívají tradičně ti nejstarší. Tentokrát to může být výrazně jinak. Dá se očekávat, že v závěru volební kampaně vyjede Andrej Babiš s last minute mobilizací seniorů.