EDITORIAL Dalibora Balšínka

Sebestředný a chaotický Babiš

EDITORIAL Dalibora Balšínka
Sebestředný a chaotický Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Čeká nás velká pohroma, hlavně ekonomická. Nikdo ale teď není schopen zodpovědně říct, jak velká. Jsme totiž na samém začátku pandemie a konec není v dohlednu. Život se v tento čas plánuje jen ze dne na den. Vše záleží na tom, kdy přijde ten okamžik a život se začne vracet do normálu. Pak se mohou začít počítat škody. Velkou nadějí je, že na rozdíl od poslední globální krize v roce 2008, která začala pádem investiční banky Lehman Brothers, nejde z ekonomického hlediska o systémové selhání, ale krize bude důsledkem něčeho, co lze nazvat přírodní katastrofou, škody by se tedy mohly napravovat snadněji. Je také zřejmé, že mnohé už nebude jako dřív, nebo dokonce nebude vůbec.

V situaci, kdy je společnost vystavována takové velké zkoušce, není prostor pro malicherné spory a samoúčelnou kritiku. Nicméně musí zaznít, že vláda Andreje Babiše jedná nekompetentně a chaoticky. A vůbec nejde o to, že kabinet musí jednat ad hoc, reagovat na vzniklý stav a přistupovat k opatřením, která dříve vylučovala. Jde o paralýzu, do které Andrej Babiš náš stát svým sebestředným a chaotickým řízením dostal. Veškerá rozhodování od strategických rozhodnutí až po mikromanagement soustřeďuje do svých rukou. Bojí se rozdělit kompetence, aby mu nevyrostl konkurent, který by ho ohrozil. Když se v lednu opozice ptala na dostatek roušek, ministr zdravotnictví tvrdil, že je jich dost, milion, ale když se měly distribuovat, ukázalo se, že nejsou. A tak je to se vším, jen se slibuje, a skutek utek. Roušky a respirátory nejsou na těch nejdůležitější místech, tedy v nemocnicích a u ozbrojených složek. To se nedělo ani v Itálii. Když byl Andrej Babiš vystaven otázkám, kde potřebné pomůcky jsou, tak řekl, že jsou a že je do Ústřední vojenské nemocnice, kde také pochopitelně chybějí, osobně doveze. Nic nedovezl a ze svého slibu se zase jen vylhal. Nehledě k tomu, že kompetentní manažer-premiér má mít aparát, který takové věci zajišťuje. Místo slibovaných roušek vláda nechala otevřít galanterie, aby si lidé mohli roušky ušít sami.

Andrej Babiš by si měl uvědomit, že tady nejde o předvolební kampaň, ale o řešení krizové situace, jaká nemá obdoby. Fakt, že Andreji Babišovi jde jen o svou hlavní roli v kritické chvíli, dokládá několikatýdenní váhání s ustanovením Ústředního krizového štábu, který měl být sestaven z expertů a kompetentních státních úředníků. Podobně jako při povodních, kdy jeho slovníkem nazývané „zkorumpované vlády“ jednaly v řádu hodin a ÚKŠ ustanovily. Babišův kabinet to udělal až v neděli. Naštěstí lidé nespoléhají na Babišovu vládu a snaží se pomoci sami, nemocnice fungují Babišově vládě navzdory, stejně jako nižší stupně státního aparátu, který premiér ještě nestačil paralyzovat.

Navzdory tomuto neradostnému konstatování jsme se snažili připravit vydání, které by vás mohlo zaujmout. Pro ty, kdo si nás kupují ve stánku, jsme připravili variantu měsíčního předplatného, která tolik nezavazuje, ale umožňuje, abyste se k Týdeníku Echo dostali, i když nechcete zbytečně chodit ven.

17. března 2020