Putin prý Trumpovi navrhl referendum o Donbasu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský prezident Vladimir Putin při pondělní schůzce v Helsinkách svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi navrhl uspořádat referendum v separatisty ovládaných oblastech Donbasu, které by pomohlo vyřešit konflikt na východě Ukrajiny. Uvedla to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na dva zdroje obeznámené s Putinovým vystoupením před ruskými velvyslanci za zavřenými dveřmi. Trump prý žádal Putina, ať tento plán veřejně nerozhlásí, aby si jej mohl promyslet.
Bílý dům podle agentury dosud neodpověděl na žádost o vyjádření. Mluvčí Kremlu se vyhnul uvedení podrobností ohledně Putinova návrhu, jen řekl, že "se probíraly některé nové myšlenky" a že se na nich "bude pracovat".
Podrobnosti ohledně toho, o čem spolu oba prezidenti jednali v Helsinkách, zůstávají skrovné, a to hodně z nich přichází z Ruska, poznamenal Bloomberg. Dodal, že zatímco Putin vykreslil svůj návrh ohledně referenda pod mezinárodním dohledem na východě Ukrajiny jako důkaz snahy vyřešit čtyři roky trvající konflikt, tento nápad bude nejspíše těžké "prodat" Ukrajině a jejím evropským podporovatelům, kteří se chtějí nadále držet mírových dohod, uzavřených za evropského zprostředkování v Minsku v roce 2015.
Pokud je Putinovo líčení Trumpovy reakce přesné, mohlo by to naznačovat pružnější přístup Spojených států. V Helsinkách Trump rovněž souhlasil, že zváží Putinovu žádost o vyslechnutí bývalého amerického velvyslance v Moskvě, což podle kritiků měl Trump rovnou zamítnout.
Trump na twitteru označil schůzku s Putinem za "velký úspěch" a bez dalších podrobností se zmínil, že jednal mimo jiné o Ukrajině.
Putinovy návrhy znepokojí ukrajinské představitele tím spíše, že Trump minulý týden ponechal otevřenu možnost uznat ruskou anexi Krymu, po které následovalo povstání separatistů v Donbasu, poznamenal Bloomberg. Kyjev nabídl oblastem ovládaných separatisty autonomii pod svou vládou a podporuje myšlenku rozmístit zde mezinárodní mírové síly.
Spojené státy a Evropská unie opakovaně obviňovali Rusko, že separatistům posílá vojáky a zbraně. Rusko tato obvinění odmítá, přestože Ukrajinci zajali jistý počet ruských vojáků na svém území.
Putin na tiskové konferenci v Helsinkách argumentoval mezinárodně neuznaným referendem, aby ospravedlnil anexi Krymu.
V Donbasu separatisté v květnu 2014 uspořádali referendum o vyhlášení nezávislosti, které USA a EU odmítly a Kyjev označil za frašku. Rusko uvedlo, že respektuje hlasování, podle kterého 96 procent voličů podpořilo odtržení od Ukrajiny. Loni Putin rozhněval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka rozhodnutím uznávat dokumenty a doklady vydané separatisty.
Igor Plotnickij, jeden z vůdců separatistů v Donbasu, tvrdí, že kdyby se na východě Ukrajiny konalo referendum, dopadlo by stejně jako na Krymu, který hlasoval pro připojení k Rusku.
Putin se po summitu před novináři zmínil, že jednal s Trumpem o nových návrzích na urovnání situace na východě Ukrajiny a že na nich budou dále pracovat experti. Kyjev následně požádal Washington o objasnění, respektive o popření slov ruského vůdce.