CÁŠSKÁ SMLOUVA

Společný „mini“ parlament Francie a Německa zasedne příští týden, má upevnit vazby mezi zeměmi

CÁŠSKÁ SMLOUVA
Společný „mini“ parlament Francie a Německa zasedne příští týden, má upevnit vazby mezi zeměmi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý Bundestag po vzoru Francie schválil vznik společného sněmu, který vychází francouzsko-německé smlouvy o kooperaci z Cách podepsané v lednu a  jež má prohloubit vazby mezi zeměmi. Zasedání se bude účastnit celkem stovka poslanců, po padesáti z každé země. Na prvním zasedání budou poslanci řešit například myšlenku evropské armády, píše německý server Deutsche Welle.

V „mini“ parlamentu zasednou zástupci vybraní ze všech německých parlamentních stran a skoro ze všech parlamentních stran ve Francii. Nedostalo se jen na zástupce francouzského nacionalistického Národního sdružení Marine Le Penové, protože její strana má pouze osm křesel z celkových 577 ve francouzském parlamentu.

Cílem společného zasedání, které se má sukutečňovat dvakrát ročně, je upevnění společných vazeb mezi dvěma vedoucími státy EU, píše Deutsche Welle. Má také diskutovat o „návrzích, které se týkají otázek francouzsko-německých vztahů“. Sněm však nemá mít žádnou oficiální pravomoc.

První setkání se uskuteční příští týden v Paříži. Podle předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho, který se bude sněmu účastnit, budou na pořadu dne citlivá témata, jako je myšlenka vzniku společné evropské armády či rizika kolem francouzských jaderných elektráren.

Cílem německo-francouzské smlouvy je prohloubení spolupráce v zahraniční politice, obraně, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Smlouva mezi Německem a Francií, jejíhož podpisu se na Radnici města Cách zúčastnil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, má mimo jiné posílit schopnost Evropy jednat samostatně v zahraniční a bezpečnostní politice nebo prosadit Německo za stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Na 16 stránkách dohody jsou i návrhy, které mají vést k užší spolupráci v hospodářské, energetické, klimatické nebo rozvojové politice.

, zd