Nejlepší česká architektura

Nejlepší česká architektura

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká komora architektů vyhlásila třetí ročník České ceny za architekturu. Tentokrát se o titul ucházelo 145 děl, z nichž nyní mezinárodní odborná porota vybrala 33 užších nominací. Své práce mohli do soutěže přihlásit sami autoři, ale jejich přihlášení mohlo být iniciováno i členy Akademie České ceny za architekturu, která je složena z více než 300 českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem. Jména finalistů ČCA a držitele hlavní ceny budou vyhlášena 19. listopadu.

Archoo, s. r. o.: Dům nad vodopádem - Foto: Jaroslav Svoboda

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky mezi lety 2013 a 2017. Oproti prvním dvěma ročníkům vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce – letos jsou téměř dvě třetiny realizací z roku 2017. Novostavby převládají nad rekonstrukcemi a činí rovněž přibližně dvě třetiny z přihlášených projektů.

Atelier Kunc architects: Rodinný dům Neveklov - Foto: Jan Vrabec

Potvrzuje se, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení, v letošním ročníku ČCA tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy polovinu přihlášených děl. Za více než 2/3 projektů stojí soukromí investoři. U veřejných zakázek je pak větší podíl rekonstrukcí, tvoří skoro polovinu.

Atelier RAW, s. r. o.: Polyfunkční objekt Dorn - Foto: Ing. arch. Bořivoj Čapák

Pouhé dvě stavby přihlášené do letošního ročníku přehlídky vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o přestavbu kina na multifunkční kulturní zařízení v Plané (viz Echo č. 19/ 2018) a obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli.

Atelier-r, s. r. o.: Kampus Fakulty tělesné kultury UPOL – AC BALUO a CKV - Foto: Lukáš Pelech

Z pohledu investic jsou v letošním ročníku zastoupena jak díla drobná, tak i s vyššími investičními náklady (sem spadají především univerzitní a školní budovy či bytové komplexy).

Tref-Architekti: Vila v Beskydech - Foto: R. Žárkovič

Třetina přihlášených realizací vznikla v Praze nebo Brně, z krajů vede v počtu děl ucházejících se o ocenění Středočeský kraj před Moravskoslezským, Zlínským, Jihomoravským a Plzeňským krajem. Nejméně staveb je z krajů Karlovarského, Pardubického a Ústeckého (vždy po dvou dílech). Typologicky tvoří polovinu přihlášených staveb projekty pro bydlení.

Sudop Praha, a. s.: Rekonstrukce ocelové haly Praha hlavní nádraží - Foto: Ondřej Kafka

Dále jsou zastoupena kulturní a společenská zařízení, školy a vzdělávací objekty nebo sportovní stavby. Velmi málo je veřejných prostranství či krajinářských počinů. Mezi přihlášenými najdeme tři sakrální stavby a také památky, například rekonstrukci hřebčína v Kladrubech nad Labem, národní kulturní památky. Stejně jako v předchozích ročnících je v soutěži zastoupeno minimum projektů, jejichž autorkami jsou ženy, ačkoli počet studentek a studentů architektury je dlouhodobě víceméně vyrovnaný.

Studio Raketoplán: Vault 42 - Foto: Lukáš Pelech

 

16. června 2018