Ministerstvo zahraničí bylo vykucháno, oznámil Zaorálek. Chce mluvit s Babišem o kompetencích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nechce jít okamžitě do čela diplomacie za odvolaného stranického kolegu Tomáše Petříčka. Označil vedení resortu zahraničí za „danajský dar“. Připadá mu normální pokračovat jako na dosavadní pozici, dokud si nebude jistý, že jeho ministerstvo nezdědí „někdo kompetentní“. O možném nástupu stranického kolegy Jana Birkeho (ČSSD) na jeho místo řekl, že „je to příliš odvážný plán“. Oznámil to na tiskové konferenci. O dalším postupu se chce poradit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten uvedl, že Zaorálkovým výtkám nerozuměl a označil ho za herce.
„Dnešní ministerstvo zahraničí není tatáž instituce, kterou jsem opouštěl, dopadlo jako Král Lear, který pošetile rozdělil dědictví mezi své dcery, až mu nic nezbylo. Ministerstvo zahraniční je dnes vykuchané, bez kompetencí,“ uvedl Zaorálek. „Není to stejné ministerstvo, které jsem před lety opouštěl,“ dodal.
Silné kompetence podle něj přešly jinam, okomentoval s odkazem na to, že například zmocněnec pro Rusko Rudolf Jindrák není ve strukturách resortu, ale na Pražském hradě, kde vede zahraniční odbor. To by se podle Zaorálka muselo změnit, protože ministerstvo musí mít k dispozici veškeré diplomatické informace.
„Udělalo na mě docela dojem to, že je dost těch, kteří si myslí, že se tady neflákám. A přijde mi absurdní, že nějaký muzikálový producent sděluje, kdo bude ministr kultury,“ prohlásil Zaorálek. Během tiskové konference zmínil také starost o vratkou situaci na Ukrajině.
Na Zaorálkovo místo měl nastoupit náchodský starosta a sociální demokrat Jan Birke, kterého protěžuje prezident Miloš Zeman. „Myslím, že je to příliš odvážný plán,“ okomentoval takovou možnost šéf resortu kultury. Ministerstvo podle něj řeší klíčová témata a není kvůli covidu ve standardním provozu, jelikož vyplácí kompenzace pro tisíce lidí v kultuře. Myslí si, že je třeba pokračovat v nynější práci na ministerstvu kultury, aby dokončil, co dělá a co slíbil, a proto se „nikam necpe“.
Dále chce s Babišem řešit, aby se vrátily do Černínského paláce kompetence, které ministerstvu zahraničí přísluší, jinak nelze resort vést důstojně. Chce se ho zeptat například na možnost koordinace evropské politiky. Na tiskové konferenci připomenul, že Petříček například nemohl promluvit do nákupu vakcín proti covidu. Diskusi o podmínkách pro svůj případný přestup na ministerstvo zahraničí vidí Zaorálek na týdny, do voleb přitom zbývá necelého půl roku. Jednat s vicepremiérem Hamáčkem bude v nejbližší době.
Rošáda necelý půl rok před volbami souvisí s víkendovým sjezdem sociálních demokratů, během něhož Petříček neuspěl v souboji o vedení strany. Podle předsedy ČSSD končí proto, aby byla strana před volbami srozumitelná. Petříčka prezident Miloš Zeman odvolal v pondělí. Vedením diplomacie je zatím pověřen Hamáček.
Babiš v rádiu Impuls řekl, že obsah tiskové konference nechce hodnotit, protože mu nerozuměl. Zaorálka označil za herce. „Zahrál toho Hamleta neuvěřitelně a mohl by jít klidně do Národního divadla. Nevím, co mi chce sdělit. Zahraniční politiku máme jako vláda jednotnou. Jsme svrchovaný stát, bojuji za české zájmy všude na světě,“ dodal premiér.