tahanice o sochu hrdiny

Socha polského osvoboditele od Osmanů ve Vídni zatím nebude. Kvůli ohledům na Turky?

tahanice o sochu hrdiny
Socha polského osvoboditele od Osmanů ve Vídni zatím nebude. Kvůli ohledům na Turky?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

U příležitosti 335. výročí bitvy o Vídeň měla být v rakouské metropoli vztyčena socha jejího vítěze a osvoboditele obleženého města od Osmanů Jana III. Sobieského. Pocta polskému králi se však prozatím odkládá – proti vztyčení již hotového díla se postavili někteří představitelé radnice. Podle předsedy Vídeňského zemského sněmu by pro umístění sochy bylo zapotřebí získat další povolení. Kritici ale tvrdí, že radní ustupují zájmovým skupinám, podle nichž socha působí protiturecky. Socha nakonec vztyčena bude, leč v Krakově, uvádí deník Polonika.

Před podzimním slavnostním odhalením sochy, které autor Czesław Dźwigaj a další organizátoři připravovali pět let, bylo zapotřebí splnit poslední formální podmínku, získat souhlas radniční komise. Ta však celý projekt smetla ze stolu. Sobieského socha ve Vídni i přes neúspěch tohoto projektu nakonec pravděpodobně bude. Vídeňský starosta potvrdil vypsání nového projektu, ten však musí dodržet přísnější regule. Na umístění původní sochy v Krakově se domluvili starostové obou měst, Michael Ludwig a Jacek Majchowski. Socha tak bude stát ve městě, ve kterém byla vytvořena.

Podle lidí zapojených do přípravy odhalení sochy slavného turkobijce má však zrušení slavnostního umístění sochy jiný důvod. Starosta podle nich při svém rozhodování podlehl tlakům nejrůznějších zájmových skupin, zejména muslimských či tureckých, které vztyčení sochy považovaly za nevhodné.

Autor sochy Czesław Dźwigaj odmítl, že by dílo bylo jakkoliv mířeno proti Turkům. Nevěrohodné mu připadá i vysvětlení o chybějícím povolení. „Je to stejná situace, jako kdybyste si postavili dům, zařídili všechna potřebná povolení, a pak přišla komise a řekla, že váš dům se musí zbourat, protože si představovali, že bude vypadat jinak,“ uvedl sochař pro Polskou televizi.

Sobieski se do rakouské a evropské historie nesmazatelě zapsal v roce 1683, kdy v čele společných polských, litevských, německých a rakoských jednotek přišel na pomoc Vídni. Ta byla tehdy obléhána jednotkami Osmanské říše. V rozhodující bitvě u Vídně dosáhl proti silnějšímu tureckému soupeři historického vítězství, čímž zastavil postup Turků dále do Evropy.

Předseda zemského sněmu Ernst Woller uvádí, že za nevztyčením sochy nestojí politické důvody. Dokládá to množstvím míst, které jsou ve Vídni po Sobieském pojmenovány, najdeme zde Sobieského ulici, náměstí či kapli. Stejně jako starosta však trvá na tom, že za stávajících podmínek sochu není možné vztyčit. Radnice již v červnu vydala prohlášení, podle něhož není pro vztyčení takové památky správná doba, socha navíc musí vyhovovat současným standardům, napsal Woller deníku Polonika.

, pk

25. srpna 2018