Babiš zaútočil na rozpočet. „Držte kurz,“ nabádá Fialovu vládu Zamrazilová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) opět označil kabinet Spolu a Pirátů se STAN za asociální kvůli novému návrhu rozpočtu pro letošní rok. Po dnešním zasedání stínové vlády ANO na tiskové konferenci kritizoval mimo jiné škrty ve zdravotnictví, na obraně, v dopravě či ve sportu. Vláda podle Babiše vzala lidem peníze a škrtí investice. Kabinet rozpočet obhajuje jakožto protiinflační.
Vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 280 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu budou 1613,2 miliardy korun a výdaje 1893,2 miliardy korun. Nyní musí rozpočet schválit Poslanecká sněmovna, která by jej měla v prvním čtení projednat 18. února. Rozpočet chce vláda ve Sněmovně schválit do konce března tak, aby od dubna stát už mohl hospodařit podle schváleného rozpočtu.
Nyní se hospodaření státu řídí takzvaným rozpočtovým provizoriem, jehož důvodem je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu. Předchozí Babišova vláda jej navrhla se schodkem 376,6 miliardy korun. Nová vláda ale deklarovala, že chce vypracovat návrh s deficitem pod 300 miliard korun.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová označila schválený návrh rozpočtu za dobrou zprávu. „Kormidlo se po několika letech otočilo do směru zodpovědné fiskální politiky. Lze jen doufat, že se tento kurz vládě podaří držet i nadále,“ uvedla.
Členové stínové vlády ANO kritizovali mimo jiné navrhované zachování plateb za státní pojištěnce na úrovni loňského roku. Předchozí vláda ANO a ČSSD rozhodla o jejich zvýšení. Úsporu ministerstvo financí vyčíslilo na 14 miliard korun. „Samozřejmě se může stát, že tato vláda směřuje k privatizaci zdravotnictví, že chce, když nebudou peníze, aby si to lidi připlatili,“ řekl Babiš.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu řekl, že rozhodnutí bude mít nulový dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče a odměny zdravotníků. Platí podle něj schválená úhradová vyhláška pro letošní rok.
„Vzali lidem peníze, škrtí investice. Návrh je absolutně nepřijatelný. Není žádný důvod, aby se tyto škrty zrealizovaly,“ dodal Babiš.
Stínová ministryně financí Alena Schillerová kritizovala to, že se rozpočet přijímal netransparentně. Mimo jiné zmínila úspory u kapitálových výdajů za 15,4 miliardy korun. Podle Schillerové se tak stalo s „hloupou výmluvou, že investice nejsou připraveny.“ „Vždy existuje zásobník projektů a vždy bylo připraveno více projektů, než jsme byli schopni kapacitně dát peníze,“ doplnila.
Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka jde o rozpočet „dobře udělaných účetních triků“. Zmínil snížení dotací na obnovitelné zdroje energií o osm miliard na 19 miliard korun. Ve vládním nařízení se ale podle něj počítá s 27 miliardami. „Vláda bude muset zajistit osm miliard buď z jiných příjmů, anebo to musí doplatit na svých účtech domácnosti a firmy,“ uvedl. Podle Havlíčka by byl takový krok možný pouze změnou zákona. „Pokud ji vláda navrhne, budeme první, kdo podpoří nižší výdaje solárním investorům,“ dodal.
Hnutí ANO podle Schillerové připraví celou řadu pozměňovacích návrhů k rozpočtu a bude ve Sněmovně upozorňovat na to, kde peníze chybí. Obstruovat ale poslanci nechtějí, ačkoli v prvním čtení půjde o dlouhou rozpravu, řekla. „Zastáváme názor, že tak dlouhé rozpočtové provizorium je trestuhodná věc. Země potřebuje rozpočet, byť špatný,“ uvedla.