Měla být sjezdovka, na níž došlo k tragédii, otevřená? Úřady vyšetřují lavinu v areálu miliardáře Vítka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Švýcarská policie nadále vyšetřuje příčiny pádu laviny v lyžařském středisku Crans-Montana. Tragédie si v úterý vyžádala jeden život a další tři lidé byli zraněni. Původně záchranáři uváděli, že sněhová masa pohltila dvanáct lyžařů, to se však nepotvrdilo. Prokuratura kantonu Wallis (Valais) nyní prověřuje příčiny pádu laviny. Podle švýcarského tisku jsou v zásadě dvě možnosti: buď ji strhli sportovci nad zajištěnými sjezdovkami, nebo se spustila sama. Lyžařský areál vlastní český podnikatel Radovan Vítek, který ovládá realitní skupinu CPI Property Group.
Lavina nebývalých rozměrů se utrhla v úterý dvě hodiny po poledni. Podle policie byla lavina 840 metrů dlouhá a 100 metrů široká. Sjezdovka měla být zavalena v délce skoro půl kilometru. Podle společnosti, která areál provozuje, je kus sjezdovky stále uzavřený. „Celá událost je stále předmětem vyšetřování,“ uvedl pro Echo24 mluvčí společnosti CPI Property Group Jakub Velen.
Po zahájení vyšetřování se objevily spekulace, zda měla být sjezdovka po poledni přístupná veřejnosti. Deník Neue Zürcher Zeitung a další švýcarské listy citují lyžařského instruktora Jeana Rosenasta, podle kterého se přistupuje k uzavření sjezdovky po poledni kvůli stoupající teplotě. Švýcarská média ale v této souvislosti upřesňují, že se tak v zimní sezóně děje až později, a sice v březnu a dubnu. V té době, když je lavinové nebezpečí největší, se gondola na Plaine Morte normálně vypíná mezi 12. a 14. hodinou.
Švýcarský server 20 Minuten navíc uvádí, že na následné tiskové konferenci nechtěli provozovatelé sdělit, zda měla být sjezdovka skutečně otevřena. „Bez komentáře,“ řekl ředitel společnosti CMA (Crans-Montana Aminona) provozující vleky Philippe Magistretti. Místo, kde lavina spadla, pak označil za velmi nebezpečnou oblast Robert Bolognesi, zakladatel společnosti Meteorisk, která se specializuje i na lavinová rizika a vypracovává matematické modely předvádání katastrof způsobených počasím. Faktem nicméně je, že na citovanou sjezdovku ještě nikdy větší lavina nespadla.
Podle Velena však k žádnému pochybení nedošlo. „Podle většiny expertů na laviny šlo o velmi výjimečnou událost. Stupeň lavinového nebezpečí v regionu byl v rozhodujícím okamžiku vyhlášen na druhý stupeň z pěti. Nic tedy nenasvědčovalo vzniku této nešťastné události, proto jsme ji z pozice operátora nemohli zabránit,“ řekl pro Echo24 Jakub Velen.
Podnikatel Radovan Vítek se v loňském roce dostal do rozepře s představiteli místní samosprávy v oblasti Crans-Montana. Český podnikatel totiž požadoval dotaci v přepočtu ve výši 17 milionů korun. Požadoval také, aby se do provozu a rozvoji turistiky více zapojily přilehlé švýcarské obce. Na protest tehdy nechal zastavit vleky a lanovky.
„Katastrofa. Nerozumíme tomu. Neměli to dělat na úkor turistů,“ citoval naštvané návštěvníky tehdy server Blick. Turisté museli na svah chodit pěšky, pokud tedy neodjeli do jiných lyžařských středisek nebo rovnou domů, čímž vznikaly nemalé škody. Zástupci obcí se poté s Radovanem Vítkem dohodli.
Naposledy se Vítek zviditelnil na začátku týdne, kdy kritizoval levný skipas, který umožňuje využívat vleky ve třicítce švýcarských lyžařských oblastech.