Německo bude od září očkovat posilovací dávkou. Vědci stále neví, jestli to pomůže
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Německu bude možné od září dostávat třetí, tzv. posilovací dávku vakcíny proti covidu-19. Oznámil to bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek. Řekl, že podle jeho názoru je to správné rozhodnutí, i kdyby mělo být jen preventivní. Německo tak bude jednou z prvních zemí, které začnou očkovat posilovací dávkou.
Německo nabídne další dávku seniorům, lidem v pečovatelských domovech a lidem se slabým imunitním systémem, kteří jsou naočkováni vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna. Všichni lidé, kteří mají vakcínu AstraZeneka nebo Johnson & Johnson dostanou automaticky posilovací dávku, kvůli slabší ochraně těchto dvou vakcín. Přitom vakcína od společnosti Johnson & Johnson byla od počátku avizována jako jednorázová.
Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek mluvil na tiskové konferenci za všech 16 německých zemských ministrů zdravotnictví. "Jsem přesvědčen, že posilovací očkování je důležité a správné už jen na základě prevence. Stále však doufám, že věda zůstane u toho a bude generovat ještě spolehlivější údaje, které nám pomohou optimalizovat naši očkovací strategii," řekl při tiskové konferenci.
Německo se spolu s Velkou Británií přidá k Francii, která má v plánu očkovat třetí dávkou už od konce srpna. Země však mají rozdílné podmínky, za kterých budou očkovat. Například Rusko umožnilo dostat posilovací dávku všem lidem, kteří dostali vakcínu před více než šesti měsíci, i přes to, že je zatím proočkovaná jen jedna pětina Rusů. V Maďarsku stačí mít čtyři měsíce po dokončení očkování, aby mohli lidé dostat posilovací dávku. Naopak Francie nabízí další dávku jen lidem se slabým imunitním systémem. V Izraeli je nutné být starší 60 let.
Ministr Holetschek také oznámil, že umožní dětem od 12 do 17 let nechat se očkovat před začátkem školního roku, aby byl pro ně návrat do školy bezpečnější. A to přesto, že Stálý výbor pro očkování zatím nevydal doporučení na očkování dětí v tomto věku.
Nadnárodní kritika
Posilovací dávka v Německu však má i své kritiky. Například organizace Lékaři bez hranic vydala zprávu, ve které zdůrazňuje, že nikdo by neměl dostat posilující dávku vakcíny dokud nebudou naočkováni všichni zdravotní pracovníci a ohrožení lidé na světě. Americká ředitelka projektů Lékařů bez hranic řekla The New York Times, že „nemůžeme dovolit, aby farmaceutické korporace předčasně rozhodovaly o potřebě posilovacích dávek, pokud chybí přesvědčivé údaje a důkazy.“
Vědci zatím neví
Mezi vědci zatím není viditelný konsenzus ohledně toho, jestli je třetí dávka potřebná. Posilovací dávky některým lidem se slabým imunitním systémem mohou pomoci, ale u jiných se může projevit jen malé zlepšení i po třetí dávce a u dalších nemusí být posilovací dávka vůbec potřeba, píše The New York Times.
Poslední vědecké studie ukázaly, že imunita kterou poskytují vakcíny Pfizer a Moderna je dlouhotrvající. Nicméně nová data z Izraele naznačují, že síla imunity vytvořená vakcínou Pfizer po několika měsících klesá. Sám Pfizer vydal nedávno novou studii poukazující na to, že po několika měsících od očkování existuje větší šance nákazy a symptomatického průběhu nemoci. Nicméně i po delší době by měla vakcína Pfizer podle vědců chránit před těžkým průběhem nemoci a smrtí.
"Na základě všech údajů, které máme k dispozici, se nadále domníváme, že je pravděpodobné, že třetí dávka může být nutná během šesti až dvanácti měsíců po úplném očkování,“ oznámil Pfizer a BionTech ve své tiskové zprávě týkající se posilovacích očkování. Zároveň ale mluvčí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv po jednání se společností Pfizer oznámil, že „Američané, kteří byli plně očkováni, v současné době posilovací očkování nepotřebují“. Jako důvod označil nedostatečné podklady pro potřebu další dávky vakcíny.
V České republice záleží podávání třetí dávky prý na Evropské unii, navzdory tomu, že Německo nebo Francie k tomu přistoupily a na EU se neohlížejí. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro Echo24 řekla, že ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli předběžně počítá, že přeočkování bude potřebné. "Výrobci se nyní soustředí a vyvíjí boostovací (posilovací) dávku. Pro ČR bude rozhodující okamžik, kdy bude třetí dávka vakcíny schválena pro Evropu. V tuto chvíli tedy ještě nelze s jistotou říct, kdy přesně bude přeočkování potřeba. Nicméně neustále sledujeme aktuální dostupné informace a jsme na očkování další dávkou připraveni," řekla Svrčinová.