Infekční onemocnění

Na Slovensku propukla epidemie spalniček. Úřady vyhlásily mimořádnou situaci

Infekční onemocnění
Na Slovensku propukla epidemie spalniček. Úřady vyhlásily mimořádnou situaci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na východním Slovensku propukla epidemie spalniček, která je v zemi největší za posledních 20 let. Úřady již zjistily 161 případů onemocnění v Michalovcích a okolí, kvůli stoupajícímu počtu nemocných dnes vyhlásily v oblasti mimořádnou situaci. Po jednání krizového štábu to novinářům řekla přednostka okresního úřadu v Michalovcích Jana Cibereová. Ministerstvo vnitra ČTK informovalo, že stávající kapacita lůžek na infekčním oddělení nemocnice v Michalovcích již nepostačuje.

Spalničky se na východě Slovenska začaly šířit v květnu, když si tři lidé přivezli onemocnění z Británie. Ani jeden z nich nebyl proti spalničkám očkován. Nemocných začalo postupně přibývat a situace se zhoršila minulý týden. Mezitím onemocnělo spalničkami také několik zdravotníků.

Slovenské úřady již dříve nařídily například plošné očkování 1400 obyvatel jedné z ulic v Michalovcích, kde přibylo nemocných na spalničky. Šíření spalniček hygienici zdůvodnili i tím, že obyvatelé komunity žijící ve zhoršených hygienických podmínkách nedodržují protiepidemiologická opatření. V případě dalšího zhoršení situace by se o pacienty měly postarat i jiné nemocnice na východním Slovensku.

Epidemii spalniček zaznamenalo v posledním období několik evropských zemí včetně České republiky.

Spalničky jsou infekční nemoc, která se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek.

Očkování proti spalničkám je na Slovensku sice povinné, loni ale téměř v polovině slovenských okresů podíl očkovaných malých dětí klesl pod bezpečnou hranici 95 procent.

,

10. července 2018