Vláda šije opatření opět „horkou jehlou“, podnikatelům se podmínky mění pár hodin před víkendem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Změnu nepřináší ani závěr třetí vlny. Vládní opatření se opět zdají ušitá horkou jehlou a systém „balíčků“ do rozvolňování přílišnou předvídatelnost nepřinesl. Posledním příkladem je otevření zahrádek, při kterém vznikl zmatek ohledně kontroly zákazníků kvůli testům či ohledně zákazu poskytovat internetové připojení. Vláda si za svým původně oznámeným záměrem nestála a nakonec vše změnila, což se podnikatelé dozvěděli jen pár hodin před začátkem víkendu.
Zatímco ještě ve středu odpoledne museli provozovatelé restaurací počítat s tím, že budou za nevyjasněných podmínek kontrolovat své hosty na zahrádkách, zda jsou testovaní, očkovaní, či zda nemoc prodělali, ve středu večer ohlásil za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) restauratér Luboš Kastner, že hlavní hygienička Pavla Svrčinová kývla na změnu a kontrolu nahradí pouze vývěska s upozorněním. Do toho však vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ještě ve čtvrtek ráno mluvil o tom, že jsou ve hře dvě varianty, jak původní s prokázáním se personálu, tak druhá, při níž by se lidé prokazovali pouze při kontrole hygienikům.
Na výsledné nařízení si tak museli podnikatelé počkat až do pátečního odpoledne, kdy po jednání vlády vicepremiér Havlíček oznámil, že odpovědnost zůstane ležet pouze na hostech. Ti se pak budou muset prokázat v případě, že do provozovny přijde na kontrolu policie či pracovníci krajské hygieny.
Stejně to dopadlo s avizovaným zákazem poskytovat wifi připojení hostům. Ten vyvolal posměch na sociálních sítích. „Protože absurdností z hlav našich ministrů není nikdy dost, tak na těch hospodských zahrádkách nesmí být puštěná wi-fi. Nevíte, jestli se ten covid šíří přes 2,4 GHz nebo přes 5 GHz?“ uvedl na Twitteru například poslanec ODS Jan Skopeček. Jak však pro deník Echo24 řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová, ministerstvo věřilo, že zákaz wifi sítí sníží dobu, kterou lidé na zahrádkách tráví.
Jenže v pátek bylo vše opět jinak. Vicepremiér Havlíček řekl, že zákaz poskytovat připojení vláda zruší, jedním z důvodů mělo být i to, že restauratéři potřebují připojení pro provoz restaurace. Jak ale dříve řekl deníku Echo24 restauratér Luboš Kastner, pro provoz toto nařízení problematické příliš nebylo, podniky si zkrátka mohly ponechat zapnutou síť pro pokladní systémy a veřejnou wifi vypnout. Vicepremiér Havlíček však uznal i další argument, tedy že lidé často využívají vlastní data. Wi-fi tak bude nakonec povolená i v obchodních centrech.
Vládní obraty v nařízeních kritizoval například poslanec ODS Petr Beitl. „Děda říkal, že nejlépe se hasí požár, který sám zapálíš. Bylo by to k smíchu, kdyby to nedělala vláda. Tohle je nepřijatelné,“ uvedl na Twitteru Beitl.
Není to však poprvé, co náhlé změny ve vládních plánech či proklamacích vyvolaly v posledních týdnech kritiku, zejména pak ze zasažených sektorů. Po několika varováních se například počátkem května rozhodla pro protestní otevření řada obchodů. Podnikatelé kritizovali, že se vláda řídí stále jinými ukazateli, zatímco ani po roce nemá jasný plán a jasné argumenty, poslední tečkou se pak pro ně stalo posunutí termínu otevření ze 3. na 10. května. Uzavření části maloobchodu považovala za nezákonné a diskriminační například Retailová asociace. Jako nezákonná kritizovala ostře omezení služeb i Asociace hotelů a restaurací. Podle jejího prezidenta Václava Stárka jsou vládní opatření chaotická a není v nich reálně žádný systém, vláda se podle něj ani po roce nijak nepoučila.
Kritiku pak vyvolal i vládní přístup k rozvolňování ve školství. Zástupci škol či opozice kritizovali, že přednost před návratem středoškoláků k teoretické výuce dostala výjimka navštěvovat na stadionech fotbalové či hokejové zápasy, to kritizovali i zástupci poradní skupiny ministerstva zdravotnictví vedené epidemiologem Petrem Smejkalem. Kritika pokračovala poté, co vláda rozhodla o návratu středoškoláků až ke 24. květnu, tedy o týden později, než se otevřou například právě zahrádky restaurací. Ředitelé a zástupci škol kritizovali, že ke stejnému dni začnou na školách maturitní zkoušky a prezenční výuku středoškolákům tak stejně zajistit nepůjde.
Ve stejný den se má vrátit k výuce také zbytek studentů vysokých škol. To však kritizují jejich rektoři, jelikož to znamená, že vláda povolí prezenční výuku až po konci semestru. „Proto lze jen stěží považovat tento termín za otevření vysokých škol. Jen těžko se lze smířit s tím, že vysoké školy byly v době covidové krize vždy jako první zavírány a jako poslední otevírány,“ uvedl pro deník Echo24 předseda České konference rektorů Petr Sklenička. Podle něj je nepochopitelné, že mohou studenti z hledišť sledovat sportovní nebo kulturní akce, brzy budou moci jít na pivo na zahrádky restaurací, zatímco do škol stále nesmějí.
Od pondělí čeká obyvatele Česka další vlna zmírnění opatření proti šíření nemoci covid-19. Rozšíří se výuka ve školách, za stanovených podmínek se otevřou restaurační zahrádky, obnoví se provoz fitness center či posiloven a venku se budou moci pořádat kulturní akce. Vedle toho budou opět povoleny návštěvy pacientů v nemocnicích a více lidí než dosud bude moci do zoologických a botanických zahrad. Vzhledem k lepšící se epidemické situaci v zemi o uvolnění dalších restrikcí rozhodla vláda v týdnu.