Elektronická evidence tržeb

Budoucnost EET: Vláda v demisi projedná nástup třetí a čtvrté vlny

Elektronická evidence tržeb
Budoucnost EET: Vláda v demisi projedná nástup třetí a čtvrté vlny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda v demisi projedná start třetí a čtvrté vlny EET. Tu loni v prosinci zrušil Ústavní soud. V návrhu novely zákona o EET kabinet také navrhuje, aby podnikatelé s nízkými příjmy, kteří zároveň nejsou plátci DPH, mohli během příštího roku začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat berňáku údaje o tržbách. Podle opozice ANO pokračuje v šikaně podnikatelů a živnostníků. ODS navrhne zrušení celé EET.

Povinnost EET nyní platí pro restaurace a obchody. Třetí a čtvrtá vlna zavádí povinnost i pro lékaře, kadeřníky, advokáty nebo řemeslníky. Pokud novelu schválí parlament, rozjet by se další vlny EET mohly nejdříve v půlce roku 2019, uvedla už dříve ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

V novele zákona o DPH, která je součástí návrhů k EET, ministerstvo financí také navrhuje přesunout některé služby z 15procentní do desetiprocentní sazby DPH. Jde například o stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Tvůrci v novele EET zohlednili rozhodnutí Ústavního soudu z loňského prosince. Ten zrušil například plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné důkladně zvážit dopady na podnikatele a živnostníky. Návrh na úlevy v EET a třetí a čtvrtá vlna EET se dostaly i do programového prohlášení rodící se menšinové vlády ANO a ČSSD, podporované komunisty.

Stát by měl osvobodit malé živnostníky od EET, říká Hospodářská komora

Hospodářská komora chce, aby stát od ledna 2019 osvobodil drobné živnostníky s tržbami do 750 000 korun od elektronické evidence tržeb. Do budoucna také komora navrhuje, aby všechny povinné odvody drobných podnikatelů nahradila paušální daň.

Hlubší změny, než jaké navrhuje vládní novela, požadují i Podnikatelské odbory. Podnikatelé zformulovali 13 požadavků na změny v EET. Například to, aby Finanční správa měla závazné limity pro udělování pokut v případě EET. Dále by měl být prodej do 50 korun osvobozen od povinnosti evidovat tržby a vydávat účtenku a měla by se zavést praxe, kdy je účtenku prodávající povinen vydat až na vyžádání zákazníkem. Novelu k EET považují Podnikatelské odbory za nepřijatelnou a není dle nich snahou novely o zlepšení podmínek daňových poplatníků.

Dále čtěte: Atmosféra obav a strachu. Podnikatelé žádají zastavení kontrol a změny v EET

Podle opozice ANO pokračuje v šikaně podnikatelů a živnostníků. Největší opoziční strana ODS tak vládní návrh nepodpoří, naopak navrhne zrušení celého systému elektronické evidence tržeb. „Zavádění třetí a čtvrté vlny EET jen dokazuje, že chce hnutí ANO pokračovat v šikaně podnikatelů a živnostníků. Ústavní soud zrušil právě tu část zákona o EET, která se náběhu třetí a čtvrté vlny týká. Jako jeden z hlavních argumentů uvedl Ústavní soud přiměřenost regulací a legislativy,“ uvedla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

O novele jedná vláda ve středu

Podle vládního návrhu na úpravy EET bude pro zvláštní režim EET, tedy používání papírových účtenek, třeba podle návrhu splnit několik podmínek. Poplatník nebude smět být plátcem DPH, mít nejvýše dva zaměstnance a výše příjmů z evidovaných tržeb nebude smět přesáhnout za posledních 12 kalendářních měsíců 200 000 korun.

„Z poplatníků daně z příjmů právnických osob mohou o povolení k evidování tržeb ve zvláštním režimu žádat pouze poskytovatelé zdravotních služeb, kteří přijímají úhrady za poskytování těchto služeb od zdravotních pojišťoven, a to za stejných podmínek jako fyzické osoby,“ uvádí dále materiál.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom v připomínkovém řízení požadovalo limit navýšit na 500 000 korun. Tato připomínka přitom nebyla dořešena a bude o tom muset rozhodnout vláda.

V souvislosti se zvláštním režimem bude muset podle návrhu podnikatel od ministerstva financí získat blok účtenek, které bude mít povinnost vystavovat zákazníkům, a nebude moci použít jiné účtenky. Také bude muset jednou měsíčně informovat Finanční správu o tržbách a mít v provozovně vystavené oznámení o využívání zvláštního režimu EET. Zároveň ale nebude muset žádat o autentizační údaje k EET. Ministerstvo v návrhu novely chce dále zúžit okruh tržeb, které jsou předmětem evidence, a to na tržby uskutečněné na území ČR.

Ústavní soud zrušil třetí a čtvrtou etapu EET loni před Vánoci

Ústavní soud loni zrušil plánovaný „náběh“ třetí a čtvrté etapy EET. S odloženou platností škrtl i několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb, týkajících se například bezhotovostních plateb a rodných čísel na účtenkách. Povinnost evidovat tržby se tak kvůli rozhodnutí soudu od letošního 1. března nevztahuje na platby kartou. Rovněž nemusí být na účtence uvedeno daňové identifikační číslo (DIČ) podnikatele.

V novele ovšem ministerstvo navrhuje vrátit povinnost uvádět na účtence DIČ. Nebude se to ale týkat případů, kdy toto číslo obsahuje rodné číslo poplatníka. Dále resort financí přímo v novele vyjmenovává tržby vyloučené z evidence. Navrhuje tak ukotvit formou zákona výjimky z EET pro zrakově postižené podnikatele, tržby z předplacených telefonních karet, z obchodní letecké dopravy a tržby z hazardních her.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Do třetí a čtvrté vlny EET by se podle odhadů ministerstva financí mělo zapojit dalších zhruba 300 000 podnikatelů.

„Účinnost zákona se stanovuje děleně. Obecná účinnost zákona se navrhuje prvním dnem prvního kalendářního měsíce po jeho vyhlášení. Ustanovení upravující řízení o povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu nabudou účinnosti o tři měsíce později. Novela zákona o dani z přidané hodnoty, spuštění zbývající fáze evidence tržeb a ustanovení zavádějící evidenci tržeb ve zvláštním režimu nabudou účinnosti o další tři měsíce později,“ uvádí aktuální materiál. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová již dříve uvedla, že vzhledem k délce legislativního procesu by zákon mohl začít platit nejdříve v polovině příštího roku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Celníci kvůli EET uzavřeli wellnes studio v centru Prahy

ANO a ČSSD se dohodly na úlevách z EET. Nedostatečné, reagují podnikatelé

,