„Schovávám se, můj Javelin má poruchu.“ Ukrajinci bojují bez zákaznické podpory
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy poskytly Ukrajině více než pět tisíc protitankových střel Javelin. Ukrajinská armáda ale měla problémy s ovládáním této vojenské techniky a některé její kusy dokonce prohlásila za rozbité. Z USA na Ukrajinu totiž nedorazily manuály k používání těchto zbraní a válečný zákaznický servis je podle ukrajinských velitelů nedostatečný. Informuje deník The Washington Post.
Řízené střely Javelin mohou prorazit pancíř až na vzdálenost dvou a půl kilometrů. K tomu, aby systém správně fungoval je ale zapotřebí mít i baterie, argonové chladivo a 258stránkovou uživatelskou příručku. Příručka i s informací o bezplatné lince, na kterou by armáda v případě selhání zbraní volala, ale údajně nebyla součástí dodávky na Ukrajinu. Jednotky prý o existenci zákaznické linky ani neví.
Na výrobě střel Javelin spolupracují společnosti Lockheed Martin a Raytheon Missiles and Defense. Na kopii karty zákaznické podpory, kterou získal deník The Washington Post, je uvedeno telefonní číslo, které zřejmě souvisí s kancelářemi společnosti Lockheed v Orlandu. Reportér deníku se v červnu snažil dovolat na linku podpory, byl ale přesměrován na oddělení pro styk s médii společnosti Lockheed. Mluvčí Cristina Viteová odmítla sdělit, zda společnost call centrum provozuje.
Svou zkušenost s Javeliny má i veterán americké armády a dobrovolný školitel Mark Hayward. Vzpomínal, jak mu v březnu, když vedl kurz o Javelinu, zavolal voják z jihovýchodní Ukrajiny, který se skrýval za malým kopcem. Voják se prý kryl před palbou ruských tanků, přičemž jeho Javelin měl poruchu. Hayward podle svých slov nedokázal po telefonu problém diagnostikovat a voják byl nucen utéct. Jeho další osud mu není znám. „Posíláme vybavení, ale rozhodli jsme se, že nebudeme poskytovat technickou podporu?“ stěžoval si Hayward.
Javelin versus 2 BMP-2 Rusy - střela zasáhne tank v režimu čelního úderu a druhá v režimu seshora a zasáhne BMP shora. pic.twitter.com/62oy55wXGi
— krupica слава Україні! (@krupica) June 7, 2022
Podle Haywarda je call centrum důležitým přínosem pro americké jednotky, které nejsou schopny samy odstranit závady. To, že Bidenova administrativa neposkytne stejnou úroveň podpory Ukrajině, je podle něj nepřijatelné. Americká armáda nebo výrobce zbraní by podle něj měly vést pravidelné videohovory s ukrajinskými jednotkami, aby zodpověděly technické otázky týkající se Javelinu nebo poskytly důkladnější výcvik pro rostoucí počet vojáků, kteří ho potřebují.
Podle Haywarda v dodávkách Javelinů chybí také dva počítačové programy, které americká armáda považuje za základní pro výcvikový program tohoto systému. Jedním z nich je průvodce základními dovednostmi, který podrobně popisuje vícestupňovou odpalovací sekvenci, což je povinná výuka pro americký vojenský personál, který se specializuje na tyto zbraně. Druhým je taktická výcviková sada, kterou mají američtí vojáci u sebe během polních cvičení, při nichž simulují boj.
Není známo, že by na Ukrajině byli rozmístěni američtí vojáci, ale Pentagon nadále zprostředkovává výcvik ukrajinského personálu pro používání raketových dělostřeleckých systémů, houfnic, dronů a další vojenské techniky, výcvik probíhá mimo zemi. Někteří ukrajinští vojáci byli obeznámeni s Javeliny ještě před začátkem války s Ruskem, protože malé množství těchto zbraní tam bylo poprvé posláno v roce 2018 a bylo uchováváno v bezpečí daleko od tehdy stagnujících bojů na východě Ukrajiny.
Armádní veterán Bradley Crawford, který pomáhá cvičit ukrajinské vojáky v zacházení s Javelinem a dalšími zbraněmi, uvedl, že jeho skupina požádala o počítačový výcvikový program před více než měsícem. Neviděl ale žádné důkazy o tom, že by nějaké soupravy byly dodány.
O svou zkušenost s Javelinem se s redakcí The Washington Post podělil ukrajinský voják Anatolij. Jeho zkrácený výcvikový kurz k Javelinům trval den a půl, následné opakovací kurzy byly podle něj dostatečné. Poškozené odpalovací jednotky opravuje personál údržby, množství baterií a zásob chladicí kapaliny je podle něj dostačující. „Nemáme přímý přístup k výrobci a ani ho nepotřebujeme,“ řekl s tím, že se všichni snaží získat co nejvíce informací.
Rozhodnutí prezidenta Bidena stáhnout 200 příslušníků Národní gardy, kteří cvičili ukrajinské síly v době před ruskou invazí, a jeho neochota nasadit nějaké nyní přenesla tuto odpovědnost na dobrovolníky, z nichž mnozí jsou američtí veteráni, uvedl Hayward, podle kterého je současný stav neadekvátní a neudržitelný.