Jourová jako hlídač právního státu? Jen ukázka, že Babiš v Bruselu znovu nic nevyjednal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
„Silné Česko“, nebo „Česko ochráníme, tvrdě a nekompromisně“, s takovými hesly vyhrál premiér Andrej Babiš (ANO) v květnu evropské volby. Následovaly mediální výstupy o úspěšných vyjednáváních v Bruselu. Výsledky jsou však bídné. Pokud se potvrdí spekulace, že česká kandidátka Věra Jourová nastoupí do čela dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu, bude to zásadní neúspěch Babišova vyjednávání, jelikož vždy mluvil o ekonomickém portfoliu. Opoziční politici se nestačí divit.
„Je to dobrý vtip. Za A to není populární portfolio. Za B není to žádné z těch, o kterých mluvil Andrej Babiš – prostě je vidět, že díky své pověsti nic nevyjednal. Za C toto portfolio by nemělo být jako náplň komisaře, ale spíše pod předsedou komise. Ukazuje to na to, že 28 komisařů je moc a měl by se jejich počet snížit. Za D součástí portfolia je řešit konflikt zájmů – tak to chci vidět, jak se bude Andrej Babiš, který komisařku navrhl, řešit,“ uvedl pro Echo24 lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
Podobně to vidí i Piráti. „Pokud se potvrdí informace o nabízené agendě pro Věru Jourovu, lze to zhodnotit pouze jako selhání české strany, která vede vyjednávání s budoucí předsedkyní Evropské komise. Bohužel by se nenaplnily sliby o silovém ekonomickém portfoliu či digitálním trhu, čímž se určitě nezvýší prestiž České republiky, jak se snaží Babiš prezentovat českým občanům,” napsal Ivan bartoiš, předseda Pirátů ve vyjádření zaslaném Echo24.
Zdechovský není jediný, kdo portfolio považuje za vtip. „Vzhledem k tomu, že Věru Jourovou nominovalo Babišovo ANO, tak šéfka EK osvědčila smysl pro humor, nebo chtěla popíchnout českého premiéra. Ale buď jak buď, rozhodně to není nějaké silnější portfolio, třeba ekonomické, o kterém snila česká vláda,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Babiš už nechce ekonomické portfolio?
Sám Babiš by přitom dle svých slov považoval danou funkci pro Jourovou za úspěch. „Politico přináší asi tak měsíc starou spekulaci. Pokud by to byla pravda, tak si myslím, že pro Českou republiku by to bylo veliké vyznamenání. Pokud by zástupce České republiky měl dohlížet na právní stát, tak si myslím, že pro nás by to určitě byla prestižní záležitost,“ uvedl český předseda vlády. „Ale já takovou informaci v tuto chvíli po rozhovorech, které jsme vedli, nemám. Ale byly takové informace ze zákulisí Bruselu,“ doplnil.
Před týdnem přitom hovořil jako o cíli pro ČR o ekonomickém portfoliu. „Myslím si, že už tím, že je žena, ale i tím, že byla úspěšná, bychom mohli mít šanci získat nějaké ekonomické portfolio,“ řekl. Zmínil se například o ;vnitřním trhu či mezinárodním obchodu.
Do náplně portfolia bude vedle dohledu na právo spadat problematika dezinformací a nenávistného projevu. Podle Politico jde o vstřícný krok nové předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové vůči zemím visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Někteří politici z této části Evropy si stěžovali na to, že končící Evropská komise nespravedlivě pranýřovala stav právního státu v tomto regionu. Kritiku ze strany zejména místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, do jehož působnosti patří kromě jiného vláda práva, si v uplynulých letech vysloužily Varšava a Budapešť.
Pokud by Jourová nabídku von der Leyenové přijala, měla by coby eurokomisařka na starosti dohled nad mechanismem, který by na unijní úrovni posuzoval stav právního státu. Von der Leyenová se podle portálu netají tím, že podporuje návrh spojit vyplácení evropských peněz s dodržováním demokratických principů a vlády zákona.
Česká vláda dál usiluje o ekonomické portfolio v Evropské komisi nebo o místopředsedu komise, sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Petříček zdůraznil, že nejde o konečné rozhodnutí a Jourovou čekají ještě další jednání. Navíc seznam nominantů zatím není úplný, svého kandidáta nedodala Itálie. „Za nás stále platí to, že bychom usilovali o nějaké portfolio v oblasti ekonomických politik nebo digitální trh, případně místopředsednickou pozici,“ řekl. Jourová má v končící EK na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů či rovné příležitosti žen a mužů.