Český velvyslanec v Kyjevě vysvětloval prokremelské Tatary na Hradě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula musel v Kyjevě vysvětlovat přítomnost prokremelských Tatarů na Pražském hradě 28. října při oslavách státního svátku. Napsal to server listu Deník N, jehož informaci potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Ukrajinská prokuratura mezitím podle ukrajinské státní tiskové agentury Ukrinform nařídila tajné službě SBU, aby zjistila, kteří krymskotatarští představitelé „nezákonně navštívili Českou republiku“.
Deník N napsal, že Matula byl pozván na ukrajinské ministerstvo zahraničí, aby „podal vysvětlení ohledně účasti zástupců organizace Kyrym birligi (Krymská jednota) na recepci u příležitosti Dne vzniku samostatného Československa na Pražském hradě“.
„Ukrajinská strana se ohradila proti pozvání zmíněných osob na recepci pořádanou k příležitosti oslav státního svátku České republiky tím, že si předvolala českého velvyslance v Kyjevě. Velvyslanec Radek Matula v Kyjevě ujistil ukrajinskou stranu o tom, že tato záležitost nemá žádný vztah k zahraniční politice České republiky,“ sdělil mluvčí Černínského paláce Robert Řehák.
„Na podpoře územní celistvosti Ukrajiny se shodli (čeští) ústavní činitelé na poslední společné schůzi a na pozici České republiky k anexi Krymu se nic nemění,“ dodal mluvčí české diplomacie.
Věcí se mezitím podle agentury Ukrinform na pokyn prokuratury krymské autonomní republiky (ARK), působící v rámci ukrajinské justice, začala zabývat ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Podle sdělení mluvčí (ukrajinské) krymské prokuratury na facebooku Kateryny Didenkové má SBU AKR za úkol zjistit osoby, které „nezákonně vyjely z Krymského poloostrova do České republiky“.
„Kolaboranti se opětovně pokusili legitimizovat okupaci poloostrova, jenom zapomněli mluvit o faktech politického útlaku, o četných únosech, vraždách a pronásledování za náboženské názory a společenské aktivity na Krymu,“ napsala Didenková.
Problém vyvstal, když prokremelští krymskotatarští aktivisté pozvaní na Hrad prezidentem Milošem Zemanem následně napsali na facebooku, že Zeman uznal Ruskem obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nejprve toto tvrzení na dotaz serveru Deník N nepopřel, ale následně sdělil, že Zeman nadále považuje anexi Krymu za protiprávní.
Ukrajinské velvyslanectví v Praze na svých webových stránkách ve středu zveřejnilo prohlášení, které pozvání krymských Tatarů na Hrad označuje za „další provokaci, jejímž cílem je legitimizace nezákonného pokusu Ruska o anexi suverénního území Ukrajiny a snaha poškodit ukrajinsko-české vztahy“.