Požár hotelu v centru Prahy nepřežili čtyři lidé, příčiny se zjišťují
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sanitky po požáru rozvezly do nemocnic devět zraněných, z toho pět bylo ve vážném stavu. Ve Všeobecné fakultní nemocnici lékaři přijali čtyři zraněné, jeden zraněním v neděli podlehl, dva lehce zranění už byli propuštěni, jeden pacient zůstává ještě hospitalizován, uvedl Schneider. V Ústřední vojenské nemocnici skončil jeden pacient, který se nadýchal zplodin. Po ošetření zůstal v nemocnici na pozorování. Zranění skončili také v motolské a vinohradské nemocnici.
Mezi zraněnými, kteří zůstávají v nemocni, jsou tři občané Nizozemí, z nichž dva jsou muži ročník narození 1963 a 1935, a žena ročník 1939. Dalším zraněným je muž u Turecka ročník narození 1979 a muž z Francie 1984. Poslední zmiňovaný byl již během včerejšího dne z nemocnice propuštěn. Totožnost dvou žen, které jsou hospitalizované v nemocnici, zatím policie nezná a kriminalisté ji zjišťují.
Policie komunikuje se zastupitelskými úřady poškozených a jejich cestou vyrozumívá rodinné příslušníky. Řada turistů má v hotelových pokojích své osobní věci a cestovní doklady. Nicméně v tuto chvíli není ještě možné z bezpečnostních důvodů do hotelu vstupovat.
V hotelu byla ubytována více než stovka hostů, hasiči v době požáru evakuovali 34 osob, některé zachraňovali i z okenních říms pětipatrové budovy.
Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požární aktivity, záchranáři aktivovali traumaplán určený pro mimořádné situace s větším počtem raněných. "Na místě zasahovalo šest záchranářských posádek, dvě lékařské posádky, inspektor, koroner a speciální vůz Atego, který je vybaven i kyslíkovou terapií pro větší počet pacientů," uvedla Poštová. Traumaplán vyhlásili záchranáři v hlavním městě potřetí v krátké době - v prosinci po srážce autobusu s kamionem na Kunratické spojce, v polovině ledna po nehodě autobusu u Horoměřic, při níž zemřeli tři lidé.
Oheň hasiči lokalizovali ve 21:01 a zásah ukončili hodinu a půl před půlnocí, kdy budovu předali policistům.
Mezi historicky nejtragičtější požáry v historii českých zemí patří požár v listopadu 1984 v Ústavu sociální péče v Měděnci v severních Čechách, při němž zahynulo 26 chovanek. Touto událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku. Při požáru pražského hotelu Olympik v květnu 1995 zemřelo osm hostů - tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec, dalších 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky. Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla odhadnuta na 50 milionů korun.