18 již existujících léčiv by mohly zabrat i proti covidu-19, tvrdí izraelští vědci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě přišli na několik již existujících léčiv, které by podle nich mohly potencionálně pomoci v léčbě covidu-19 či dokonce nemocného člověka vyléčit. Izraelský výzkumný tým tvrdí, že takových léčivých látek, které by mohly být proti koronaviru účinné, našel osmnáct, píše web The Jerusalem Post.
K výzkumu vědci získali soubor s více než 2800 schválenými sloučeninami. V nepublikované práci byli vědci schopni ukázat, že některé z těchto sloučenin „vykazovaly pozoruhodnou účinnost proti celému viru v experimentech in vitro (ve zkumavce – pozn.red.)“. V laboratorních testech vědci zkoumali účinnost léčiv na buňkách infikovaných virem SARS-CoV-2.
Podle profesora Shy Arkina, biochemika z Institutu biologie Alexandra Silbermana, téměř všechny nakažené buňky, které byly umístěny společně s léčivými látkami, přežily. Naproti tomu přibližně polovina těch, které nebyly vystaveny lékům, nepřežily, řekl Arkin webu.
Mezi účinná léčiva patří podle vědců například darapladib, který se používá k léčbě kornatění tepen, a flumanitib, ten se používá k léčbě některých druhů rakoviny krve. Podle webu však Arkin se sdělením názvů jakýchkoli léčiv váhal, neboť je nemůže doporučit, dokud neprojdou řádnými klinickými testy.
Vědecký tým se zaměřil na již existující a známá léčiva. Mohl by tím totiž potencionálně urychlit budoucí regulační kroky k jejich použití, neboť se tyto léky již používají pro jiné indikace a je známa a schválena mimo jiné například jejich toxicita či vedlejší účinky.
Podle Arkina je důležité, aby existoval „velký arsenál“ léků pro boj s covidem-19. "Nikdy bychom neměli být v situaci, kdy v našem arzenálu máme jen jednu střelnou zbraň," řekl webu. "Pokud budeme mít jen jeden lék, spoléhali bychom se pouze na něj a přišel by čas, kdy selže, budeme ve velmi prekérní situaci," dodal. Arkin věří, že jeho tým je připraven na studie in vitro a in vivo (ve zkumavce i v „živém“ – pozn. red.), a hledá farmaceutického partnera, který by pomohl tyto studie uskutečnit.