Noční život v Praze

Na Prahu večer dohlédne tzv. noční starosta, bude hlídat klid po západu slunce

Noční život v Praze
Na Prahu večer dohlédne tzv. noční starosta, bude hlídat klid po západu slunce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Po Novém roce vznikne v Praze nová úřednická funkce takzvaného nočního starosty. Ten by měl zklidnit noční život v hlavním městě, dohlédnout na dodržování nočního klidu a řešit problémy, které noční Praha přináší. O novince informovala pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě). Uskupení Praha Sobě, které v Praze vládne spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu, šlo s nápadem na nočního starostu už do komunálních voleb.

Noční starosta by měl úřadovat hlavně v centru Prahy, kde se pohybuje nejvíc turistů a místní obyvatelé si často stěžují na hluk i po desáté večer. „Na projektu pracujeme a měl by začít fungovat po novém roce,“ uvedla Třeštíková s tím, že koalice chce o zřízení funkce podrobněji informovat až v polovině ledna. Inspiraci našla Praha Sobě, která chce pomocí nové funkce zlepšit pověst Prahy, v Londýně či Amsterdamu. Tam noční starosta už funguje. O nočním starostovi informoval deník E15.

Kdo bude nočním starostou a zda bude mít svůj tým, zatím není jasné. Měl by ale obcházet centrum Prahy a komunikovat s majiteli podniků i organizátory různých akcí, a zmírňovat problémy, které z turismu v Praze plynou. Spolupracovat by měl s městskou policií i s radnicemi daných městských částí.

Noční starosta by se dle Prahy Sobě měl podílet i na vytváření vyhlášek, uvedlo hnutí v předvolebním programu. „Zavedeme po vzoru Amsterdamu pozici tzv. nočního starosty – koordinátora nočního života v Praze, který bude mít za úkol komunikovat s nočními podniky a promotéry nočních akcí, vyjednávat s nimi dodržování nočního klidu, koordinovat večerní a noční kulturní život v ulicích i v klubech. Praha žije nočním životem, který sice láká davy turistů, ale místní obyvatelé tím mnohdy trpí. Noční starosta by z pozice experta navrhoval úpravy vyhlášek a nařízení tak, aby byla metropole dál bohatá na noční kulturní život, ale zároveň aby se zde dobře žilo,“ píše se v programu pro komunální volby na webu Prahy Sobě.

Na rušení nočního klidu v Praze 1 upozorňoval v minulosti především tzv. antikonfliktní tým, který reagoval na zákaz kouření v hospodách a restauracích a který kuřáky „vyhnal“ do ulic pod otevřená okna místních. 

, red

26. prosince 2018