Co chce vidět hygiena: k samotestování je lepší mít svědka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Blíží se první víkend s otevřenými zahrádkami a přesto, že se situace i nadále rapidně zlepšuje, Češi musí počítat s kontrolami vládních restrikcí. Usadit se před restaurací tak nesmí lidé, kteří nemohou prokázat případné kontrole prodělání nemoci, ukončené očkování či podstoupení negativního testu. Vláda však v některých případech příliš nespecifikuje, jak má případný doklad vypadat.
Jednou z „povolenek“ k využívání služeb je prodělání nemoci, konkrétně období po ukončení izolace do 90 dnů od pozitivního testu. Například pro ty, kteří svou izolaci či nákazu neřešili s praktickým lékařem či nevyžadovali kvůli lehkému průběhu nemocenskou, tak mohou být jediným potvrzením SMS zprávy z laboratoře či od hygienických stanic z trasování. Ty však nemusí jako důkaz stačit.
„Je to pro nás samozřejmě znamení, že je zřejmě všechno v pořádku, ale můžete být potom vyzván doložit ještě nějakou lékařskou zprávu či potvrzení,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Je tak podle ní jednodušší případně i zpětně požádat o potvrzení praktického lékaře. Pokud to z nějakého důvodu není možné, potvrzení může vystavit příslušná krajská hygienická stanice.
Nařízení nespecifikují ani to, jak se prokazovat v případě podstoupení samotestu přímo na místě. To vládní nařízení povolují, není však zcela jasné, jak na testu prokázat, kdy k jeho provedení došlo. Podle Šalamunové je proto pro případnou kontrolu ideální, aby provedení testu někdo viděl, například lze tedy podle ní oznámit obsluze, že si test provedete, ta to pak při kontrole dosvědčí. Negativní test si pak musí kvůli kontrole návštěvníci zahrádek ponechat, dokud ji neopustí, dodala Šalamunová.
V případě očkování zatím stále platí, že je třeba prokázat se certifikátem, který potvrzuje jeho plné dokončení, od kterého uběhlo nejméně čtrnáct dnů. Na vládě už však leží návrh, který by podobně jako v případě cestování umožnil lidem využívat služby už po první dávce. Deníku Echo24 to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.
V současnosti platí, že certifikát vydávají očkovací centra pouze po dokončeném očkování. „Po první dávce nedostanete očkovací certifikát, ale kartičku s potvrzením, na které je napsáno, jaká vám byla podána vakcína, jaká je to šarže a kdy máte datum přeočkování,“ dodala Šalamunová s tím, že o potvrzení lze žádat i zpětně v místě, kde očkování proběhlo.
Při kontrole je pak možné prokázat se potvrzením o prodělání negativního PCR či antigenního testu z akreditovaných odběrových center. Platnost antigenního testu je v takovém případě 72 hodin, v případě PCR testu sedm dní. To samé platí v případě samotestování v rámci zaměstnání. Ideální je podle Šalamunové, pokud zaměstnavatel vystaví potvrzení na hlavičkovém papíru se jménem zaměstnance, typem testu, který podstoupil a informací, že byl negativní.
V případě žáků a studentů pak stačí doložit čestné prohlášení, případně čestné prohlášení zákonného zástupce, že na škole podstoupil v posledních 72 hodinách samotest s negativním výsledkem. To je podle Šalamunové teoreticky možné i v případě zaměstnanců. „Dalo by se to uznat i v případě zaměstnání, když se uvede, kdo je zaměstnavatel a podobně, abychom si to mohli zpětně ověřit,“ řekla Šalamunová. Kontrola podle ní vždy řeší ne úplně jasné případy individuálně.
Za porušení vládních opatření hrozí teoreticky zákazníkům restaurací až milionové pokuty ve správním řízení. „V praxi nevíme, co by se muselo stát, aby se tohle naplnilo. Pokuta tam bývá v řádu tisíců korun,“ řekla Šalamunová s tím, že pokuta na místě může dosáhnout nejvýše do deseti tisíc. Dosavadní kontroly však podle ní větší pochybení neodhalily.
K dalšímu rozvolnění by v případě restaurací či hospod mohlo dojít v prvním či nejpozději druhém červnovém týdnu, jak dříve uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Zatím je v plánu v té první vlně v rámci restaurací 50 procent kapacity restaurace a samozřejmě všechna opatření hygienického charakteru,“ uvedl Havlíček. Dodal, že pro interiéry by platil podobný režim jako právě nyní pro zahrádky.
Současný vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření vychází zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na 100 000 obyvatel, takzvané incidence, která v epidemiologii označuje počet nově nemocných za určitý časový úsek. Pokles čísla pod 100 přinesl podle takzvaných balíčků pro návrat do normálního života například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků ZŠ. Dosažení hranice 75 umožnilo otevření zahrádek restaurací či kulturních představení venku, s poklesem o dalších 25 mají přijít kulturní akce uvnitř či otevření interiérů restaurací. Za celou Českou republiku bylo ke čtvrtku 58 případů na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Vláda se ale balíčky neřídí bezvýhradně, podobně jako dříve u systému PES.