Vláda definitivně potvrdí nominaci Jourové do Evropské komise
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současná eurokomisařka a jedna ze zakladatelek hnutí ANO Věra Jourová má od premiéra Andreje Babiše přislíbeno, že získá opětovnou nominaci do Evropské komise. Vláda v pondělí nominaci definitivně potvrdí. Kabinet to učiní na svém prvním zasedání po vládních prázdninách a zároveň v poslední možný termín, premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že nejpozději 26. srpna musí Česko svou nominaci poslat do Bruselu. Na konci září čeká kandidáty na eurokomisaře slyšení v Evropském parlamentu, který je musí ve funkci schválit.
Nominaci Jourové, která byla v plynulých pěti letech eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen, vzal tento týden na vědomí sněmovní evropský výbor. Projednání nominace ve výboru bylo nutnou podmínkou k tomu, aby ji vláda mohla schválit.
Předseda vlády Andrej Babiš zvolil Věru Jourovou také proto, aby mohla získat silnější portfolio díky jejímu pětiletému působení v komisi. Podle odborníků však bude velký problém právě kvůli střetu zájmů českého premiéra. Pokud by se obavy potvrdily, Česká republika by se tak nemohla dostat k ekonomickému portfoliu, o které usiluje Babiš.
Jourová před poslanci uvedla, že by v příští komisi pod vedením Ursuly von der Leyenové ráda měla na starosti digitální agendu, vnitřní trh nebo obchod. O tom, že by se Česko mělo ucházet o ekonomicky silnější portfolio než dosud, mluvil opakovaně i Babiš. V minulosti premiér také odmítl, že by české šance na získání silného portfolia mohlo negativně ovlivnit to, že vláda pošle svou nominaci do komise až v poslední možný termín.
Nová komise, kterou poprvé povede žena, se ujme svých povinností od 1. listopadu. Předtím každý z kandidátů absolvuje slyšení ve výborech Evropského parlamentu, které o nich hlasují, parlament poté schvaluje komisi jako celek. V roce 2004 ve výboru pro občanské svobody neuspěl Ital Rocco Buttiglione a tehdejší šéf komise José Barroso ho poté vyměnil, aby zabránil odmítnutí celého svého týmu. Před pěti lety neuspěla ve výborech pro životní prostředí a pro průmysl a energetiku Slovinka Alenka Bratušeková, která následně na členství v komisi rezignovala.
Jourová vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti působila jako náměstkyně ministra pro místní rozvoj a posléze i jako ministryně pro místní rozvoj. Byla členkou ČSSD, od roku 2012 se angažuje v hnutí ANO, byla i jeho první místopředsedkyní.
V pondělí mají být známi kandidáti na členy Evropské komise
V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých kandidátů do budoucí Evropské komise (EK). Výkonný orgán EU, jehož funkční období začíná 1. listopadu, povede bývalá německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Kandidáti v září absolvují slyšení ve výborech Evropského parlamentu a koncem října budou europoslanci novou komisi schvalovat jako celek. Tři země – Francie, Itálie a Belgie – své kandidáty ještě neoznámily.
Von der Leyenová před Evropským parlamentem slíbila, že její tým budou tvořit rovným dílem ženy a muži. Některé země proto nominovaly dva kandidáty. Jména ještě nedodala Itálie, která čelí politické krizi, Belgie, kde je stále ve hře více uchazečů, a Francie. Tamní prezident Emmanuel Macron podle serveru Euractiv čeká, až bude jasné, jakou oblast by francouzský kandidát mohl dostat.