Koalice dohaduje vládní program a posty. Zemanovu možnému pověření Babiše navzdory
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Strany koalice Spolu a uskupení Pirátů a STAN již začínají vyjednávat o bodech do programového prohlášení. Pro Echo24 to potvrdila první místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová, podle které se žádná jména na konkrétní ministerstva zatím neřešila. Strany už mají ve sněmovně zvolené předsedy klubů a jejich zástupce. Hned několik stran svým výběrem překvapilo, zejména hnutí ANO, které do čela největšího klubu schválilo současnou ministryni financí Alenu Schillerovu před dlouholetým předsedou Jaroslavem Faltýnkem.
Necelé čtyři dny po volbách začínají nově zvolené strany jednat o rozdělení funkcí ve sněmovně. Ta by se měla ustanovit do třiceti dnů od konání voleb. Nejdůležitější funkcí v dolní komoře parlamentu je post předsedy sněmovny, kterou nyní drží hnutí ANO prostřednictvím poslance Radka Vondráčka.
Koalice Spolu ale jednoznačně řekla, že vedení sněmovny připadne vítězi. Hnutí Andreje Babiše proto z jednání couvlo a post si nenárokuje, i když má ve sněmovně největší klub. Šéf klubu ODS a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura uvedl, že hnutí ANO bude mít maximálně nárok na funkci ve vedení. Reálně by to znamenalo, že ANO dostane jen pozici místopředsedy.
Hnutí ANO ale se svým předsedou Andrejem Babišem začalo taktizovat. Současný premiér totiž připustil, že by se ucházel o post člena zdravotnického výboru, což jasně naznačuje, že by se na vládě nepodílel a přešel do opozice. Na druhé straně Babiš prohlásil, že ho prezident Miloš Zeman před svou hospitalizací v neděli ujistil, že ho pověří sestavením vlády. Ústavně tento krok nic neznamená, přesto je tradicí, že hlava státu takto pověří lídra, který má šanci vládu sestavit. Zeman v minulosti totiž řekl, že pověří předsedu nejsilnější strany. K celé situaci se má vyjádřit ve středu Pražský hrad, kdy má být jasnější postup prezidenta Miloše Zemana.
Do uspořádání sněmovny chce promluvit také hnutí SPD, která si taktéž nárokuje post místopřesedy sněmovny. Proti tomu se však například ohradila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní totiž strana nebude podporovat extremisty do vedení sněmovny. „Nemůžete očekávat, že bychom kdokoliv z nás volili jakéhokoliv zástupce SPD do nejužšího vedení sněmovny,“ řekla po jednání TOP Pekarová Adamová.
Kromě vyjednávání o šéfovi dolní komory jsou známé jména předsedů poslaneckých klubů. Jedná se o důležitou pozici pro jednotlivé strany, protože kromě předsedů stran mají šéfové klubů přednostní právo vystoupit při jednání sněmovny. Většinou se tak jedná o zdatné rétory a zkušené parlamentní hráče. Poměrně překvapivě byla tato funkce odejmuta Jaroslavu Faltýnkovi, který byl Babišovou pravou rukou v klubu hnutí ANO. Místo něj si poslanci zvolili současnou ministryni financí Alenu Schillerovou, která se s někdejšími opozičníky dostala několikrát do konfliktu.
Změna nastala také v klubu TOP 09, kdy byl zvolen poslanec Jan Jakob. Ten se do dolní komory dostal již v minulém volebním období, kdy nahrazoval odcházejícího předsedu poslaneckého klubu a exministra financí Miroslava Kalouska. Po něm měl v minulém funkčním období na starost klub Vlastimil Válek, který však předsedou zvolen nebyl.
Vítězná koalice bude ve středu projednávat programové body. Podle poslankyně a možné kandidátky na post ministryně obrany Jany Černochové (ODS) však nejsou na stole žádná jednání o konkrétních jménech. „Řešíme body do programového prohlášení, vyjednávací týmy se začnou scházet od středy,“ řekla pro Echo24 Černochová.