NATO se musí smířit s tureckým nákupem ruských protiraket,“ uvedl Petr Pavel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Severoatlantická aliance nemá jinou možnost, než přijmout jako fakt rozhodnutí Turecka nakoupit v Rusku vyspělý systém protiraketové obrany. V rozhovoru, který zveřejnil americký internetový server U. S. News and World Report, to řekl předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. „Musíme se na situaci dívat velmi pragmaticky,“ poznamenal český generál.
Koupi ruského systému S-400 oznámil v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého byla již zaplacena záloha. Dodávky raket podle tureckých zdrojů mají začít během dvou let. Podle Moskvy zaplatí Ankara za protiraketový systém víc než dvě miliardy dolarů (asi 43 miliard Kč).
Kontrakt vyvolal podle amerického serveru v kruzích NATO nervozitu ze dvou důvodů: turecká armáda, druhá největší v alianci, bude nyní záviset na ruské výzbroji, která není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí. Politický problém představuje skutečnost, že smlouva byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným za anexi ukrajinského Krymu.
Generál Pavel nevidí jinou možnost, než se s kontraktem smířit. „Jaká je alternativa? Měli bychom si kvůli některým otázkám Turecko znepřátelit, když víme, že tato země je ochotna s námi o těchto otázkách mluvit? Bylo by to velmi nerozumné,“ konstatoval Pavel.
Velení NATO podle amerického serveru teprve očekává z Turecka formální oznámení o koupi, a teprve pak bude zvažovat případné následky. „Existuje společná vůle (NATO a Turecka) diskutovat veškeré problémy, jež vzniknou. Zatím byl dostatek dobré vůle dospět k závěru. Najdeme i řešení této situace,“ konstatoval generál Pavel.