„Honza by to sám nezvládal,“ říká Poche o své funkci na ministerstvu. Bude brát 300 Kč na hodinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální demokraté se vrací k nejmenování svého europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Vedení strany se situací bude zabývat v úterý, kdy se sejde předsednictvo ČSSD. Debatovat budou i o komunálních volbách a o poslanci a exministru Milanu Chovancovi. Ten jako jediný člen klubu ČSSD nehlasoval pro vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů, klub se ho ale vyloučit nechystá.
Dva týdny po jmenování nové vlády stále není jasné, jak dlouho bude provizorium s chybějícím plnohodnotným ministrem zahraničí trvat. Pocheho odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) s ním do konfliktu jít neche. Dvojjediná role ministra vnitra Jana Hamáčka, pověřeného vedením resortu zahraničí, například nutí vybírat si, na jaký summit pojede. Píšeme o tom zde.
Sám Poche stále věří, že se ministrem stane. „Věřím, že sociální demokracie neustoupí. Výtky pana prezidenta považuji za zástupné,“ uvedl Miroslav Poche pro deník Echo24 s tím, že otázka jeho jmenování víc než jemu patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a předsedovi ČSSD a ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Babiš ale pro MF Dnes uvedl, že se mu do sporu s prezidentem Milošem Zemanem jít nechce. „S prezidentem Zemanem chci udržovat dobré vztahy a nechci jít do žádných konfliktů nebo do žádných žalob kvůli Pochemu,“ řekl Babiš deníku. Kompetenční žalobu, která by teoreticky Zemanovo odmítnutí ministerského kandidáta řešila, prý Babiš podat nechce, zopakoval. Zda je Poche jediným kandidátem ČSSD pro ministra zahraničí, je otázka. První místopředseda strany Jiří Zimola vytrvale naznačuje, že Poche není jediné jméno.
S Hamáčkem jsem v permanentním styku, říká Poche o svém působení na ministerstvu zahraničí. „Z pozice politického tajemníka radím pověřenému ministrovi zahraničí v otázkách personálií a další agendy. Řešili jsme summit NATO. Zabýváme se i přípravou porady všech vedoucích zastupitelských úřadu po světě, koná se v srpnu v Praze,“ řekl pro Echo24 Miroslav Poche. „Honza (Jan Hamáček – pozn. red.) by to nemohl zvládat úplně sám,“ dodal Poche. Europoslanec má s Černínským palácem uzavřenou dohodu o pracovní činnosti. Ta obsahuje odměnu ve výši 300 korun za hodinu. „Je pouze na mě, kolik hodin vykážu. Ale nepředpokládám, že bych za červenec nějaké hodiny vykazoval,“ řekl Poche.
Poslanecký klub ČSSD se Chovance vylučovat nechystá
Sociální demokracie nebude svého bývalého úřadujícího předsedu Milana Chovance vylučovat z klubu ani strany kvůli tomu, že při hlasování o důvěře nepodpořil menšinovou vládu ANO a ČSSD ve sněmovně. Řekl to předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Záležitost považuje ze strany klubu za uzavřenou.
Chovanec se z jednání o důvěře vládě, které se protáhlo až do čtvrtečních ranních hodin, omluvil. Vládu odmítl někdejší ministr vnitra podpořit kvůli tomu, že musela spoléhat na hlasy KSČM. Kritizoval i podmínky, které vyjednalo současné vedení ČSSD s ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček následně uvedl, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.
Chovanec bude podle Chvojky podporovat vládní zákony ve sněmovně, i když pro kabinet nehlasoval. „On má prostě problém s touto vládou, ale to neznamená, že by měl mít problém s dobrými zákony, které tato vláda bude předkládat do sněmovny,“ uvedl ve středu Chvojka. Chovanec deníku Právu řekl, že bude podporovat návrhy, které budou v souladu s programem ČSSD.