Na přelomu roku se bez náhrady zavře stovka ordinací. Dohání Česko stáří lékařů?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Povinné elektronické recepty a elektronická evidence tržeb (EET) pro lékaře – to jsou dva legislativní „strašáci“, kvůli kterým řada doktorů zvažuje konec činnosti. Alespoň to uvádějí některé kraje a také Česká lékařská komora (ČLK). Podle zjištění serveru Echo24 se bez náhrady chystá zavřít ordinace asi stovka lékařů. Oproti předchozím rokům ale čísla nejsou nijak dramaticky velká. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka řada lékařů vyčkává, řeč je podle něj přitom o těch v důchodovém věku.
Nejhůře na tom bude po novém roce Moravskoslezský kraj, kde se chystá skončit 21 lékařů. Ve Středočeském kraji bez náhrady od prvního ledna skoční 19 lékařů, v Ústeckém kraji 17. Celkem podle zjištění serveru Echo24 plánuje na přelomu roku 2017 a 2018 ordinaci zavřít asi stovka doktorů. Nejedná se pouze o praktické lékaře pro dospělé, ale také dětské lékaře či zubaře.
Činnost ukončí v reálu asi větší množství lékařů, ti ale za sebe často najdou náhradu. Kraje mají informace jen o těch, jejichž zdravotnickou dokumentaci nemá kdo převzít. V takovém případě je dokumentace uložena na krajském úřadě.
Některé kraje přitom mají v důvodech lékařů jasno – eRecepty a EET. „V Moravskoslezském kraji ke konci letošního roku uzavře své ordinace 21 lékařů. Často jde o lékaře v důchodovém věku, které k uzavření jejich lékařských praxí přiměla také narůstající byrokracie spojená se zavedením elektronického receptu a elektronické evidence tržeb,“ vysvětlil pro server Echo24 náměstek hejtmana Martin Gebauer.
Jenže například ve Středočeském kraji, kde končí 19 lékařů, je prý na vině pouze vysoký věk. „Hlavním důvodem pro ukončení činnosti je důchodový věk lékařů nikoliv administrativní povinnosti plynoucí z legislativy,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí kraje Helena Frintová.
Vyčkávají lékaři?
Ve srovnání s předchozími roky, se ale počty končících lékařů nezdají nijak závratné. Například v hlavním městě v roce 2016 skončilo bez náhrady 16 lékařů, během roku 2017 dalších 22, ukončení činnosti od 1. ledna 2018, odkdy platí povinnost vystavovat eRecepty, zatím nehlásí nikdo.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka ale lékaři o konci mluví. Nyní jen vyčkávají, zda povinnost vystavovat eRecepty nebude do konce tohoto roku ještě zrušena. „Kolegové stále doufají, že se nám podaří nesmyslné povinné elektronické recepty překlopit na nepovinné. Zdravotní výbor Senátu toto podpořil a 6. prosince se o tom bude hlasovat na plénu. Navíc stále ještě nevyšla příslušná prováděcí vyhláška,“ uvedl pro server Echo24 Kubek. Podle něj nepřinesou eRecepty žádnou přidanou hodnotu a jedná se čistě o politické rozhodnutí.
Připouští přitom, že problém budou mít s elektronickými novinkami především starší lékaři důchodového věku. „Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Pokud ti lékaři počítač nepoužívají, nebo ho používají pouze jako psací stroj, jen těžko se to nyní budou učit. Pro tyto kolegy jsou povinné elektronické recepty jasným signálem od státu a ministerstva zdravotnictví – když o nás nemáte zájem, jdeme do důchodu a pacienty bude muset ošetřovat někdo jiný,“ dodal Kubek.
Lékaři stárnou
Končící vláda legislativními novinkami tak možná jen urychlila problém, který Českou republiku v následujících letech čeká – a to odchod lékařů v důchodovém věku, za které ale lékařské fakulty „nevyprodukují“ dostatečnou náhradu. „Růst úvazků lékařů v roce 2016 byl nižší než počty absolventů lékařských fakult. Výsledky za rok 2016 by mohly signalizovat avizovaný pokles lékařů z důvodu vysokého podílu lékařů v důchodovém věku,“ píše se v dokumentu Zdravotnictví v ČR: Personální kapacity 2016, který vydal v polovině září tohoto roku Ústav zdravotních informací a statistik (ÚZIS).
V následujících letech přitom bude počet lékařů v důchodovém věku stoupat. Z dalších údajů ÚZIS vyplývá, že lékařů starších 60 let je více než 22 procent. Úplně nejvíce lékařů je ve věku 60 až 64 let – těch je více než 6 tisíc z celkových téměř 39 tisíc lékařů. V Česku ale působí i starší lékař, v kategorii 65 až 69 let jich je asi dva tisíce a další dva tisíce jich je starších než 70 let.
Končící lékaři budou chybět především na venkově. O problému hovořil například předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně Svatopluk Býma v polovině listopadu na konferenci ve Zlíně. „Projeví se to až v lednu nebo únoru, pokud nový pan ministr nepřijme nějaké opatření, může dojít k odchodu lékařů. Pokud se to stane v Praze, nic se neděje, ale pokud se to stane někde v periferní oblasti, kde bude velice obtížné lékaře sehnat, tak se komfort pacientů zhorší a budou muset někam dojíždět,“ řekl Býma.