Jemenci trpí už roky válkou a hladoví. A OSN přiznala podvody s humanitární pomocí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nahradila svého ředitele pobočky v Jemenu, najala tam zkušenější zaměstnance a zreformovala strukturu svého úřadu v Jemenu. Podle agentury AP tak učinila po rozsáhlém auditu, který odhalil podvody při nakládání s humanitární pomocí, bez níž se neobejdou čtyři pětiny z 26 milionů Jemenců.
Na problémy v Jemenu upozornila agentura AP, podle níž jsou některé operace agentur OSN v Jemenu špatně řízeny.
WHO následně oznámila, že zahájila vyšetřování a že už její loňský vnitřní audit odhalil "neuspokojivou" kontrolu nakládání s financemi a řízení úřadů. Auditoři odhalili konflikt zájmů a vyjádřili pochybnosti o kvalitě práce zaměstnanců jemenské pobočky WHO.
Organizace na tento audit reagovala výměnou ředitele a tím, že najala zkušenější personál.
AP v pondělí napsala o vyšetřování operací OSN v Jemenu, které provedl kromě WHO také Dětský fond OSN (UNICEF). Z dokumentace podle AP vyplývá, že někteří pracovníci OSN se podíleli na podvodech a obohacovali se z masivního humanitárního programu, určeného na pomoc hladovějícím Jemencům.
Ministr informací mezinárodně uznávané jemenské vlády Muammar Irjání vyzval OSN, aby výsledky vyšetřování zveřejnila. Stejně tak jeden z hlavních přispěvatelů na pomoc Jemencům saúdskoarabské humanitární centrum krále Salmána chce, aby OSN přehodnotila kontrolní systém a sdílela detailní zprávy o finančních operacích. Saúdská Arábie, která je účastníkem vojenského konfliktu a bojuje na straně jemenské vlády, poslala do této chudé arabské země pomoc za miliony dolarů.
Válka v Jemenu trvá od roku 2014 a Saúdská Arábie v ní bojuje v čele koalice, která pomáhá jemenské vládě. Proti nim stojí jemenští šíité podporovaní Íránem. Konflikt nepřežily tisíce lidí a většina jemenského obyvatelstva je závislá na pomoci.