Jak amatéři z internetu zmanipulovali akciový trh
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
GameStop je umírající firma. Kdysi jeden z největších prodejců videoher v USA padl za oběť internetu. Rozvoj rychlého stabilního připojení znamená, že hráči si mohou produkty stahovat rovnou do počítačů. Jakž takž při životě firmu držel prodej her z druhé ruky a videoherních konzolí, ani jedno stáhnout přes internet úplně nejde.
I tak ale se firmě předpovídala chmurná budoucnost a brzký bankrot. Proto burzovní makléři široce spekulovali na pokles ceny akcií firmy. Podle všeho to byly nejvíce shortované, jak se říká spekulaci na pád ceny, akcie na americkém trhu. Pak se najednou stal zázrak. Od počátku roku akcie firmy vyletěly nahoru o 822 %, z 17,25 dolaru na pondělních 159,18, včera odpoledne se obchodovaly za cenu okolo 370 dolarů. Vše díky pár amatérům ze sociální sítě Reddit, kteří se to rozhodli natřít finančnímu establishmentu.
Reddit je v podstatě soubor diskusních fór. To zasvěcené akciovému trhu se jmenuje WallStreetBets (volně přeloženo jako „sázky na Wall Street“). Jeho motto zní „4chan s Bloombergovým terminálem“. 4chan je internetové fórum známé svým nekorektním humorem, Bloombergův teminál zase nejrozšířenější přístroj pro obchodování na burze na dálku. Má zhruba 2,2 milionu členů, hlavně malých spekulantů, kteří obchodují na burze přes mobilní aplikace, jako je třeba Robinhood, které umožňují obchody bez nutnosti mít makléře a platit mu provize.
Pár prominentních členů fóra upozornilo ostatní uživatele, že kdyby začali ve velkém kupovat akcie GameSpotu, podaří se jim vyšroubovat cenu nahoru, na čemž budou tratit velcí hráči na Wall Street, zatímco oni získají šanci se obohatit. Nestalo se tak přes noc, první příspěvky vyzývající k nákupu akcií GameStopu jsou několik měsíců staré. Na začátku týdne se však podařilo konečně přesvědčit dostatek lidí. Cena tak začala růst nahoru, shorteři, tedy velká část finančního establishmentu, začali také nakupovat akcie GameSpotu, aby pokryli svoje ztráty, čímž vyhnali jejich cenu ještě do závratnějších výšin. Finanční svět tak fascinovaně sledoval, jak hodnota firmy na umření letí rychlostí blesku nahoru. Regulátoři trhu několikrát kvůli velké nestabilitě zastavili obchodování s akciemi GameSpotu. Na příklad newyorská burza zarazila obchodování devětkrát. V úterý to vypadalo, že je po všem, a hodnota GameSpotu spadla na polovinu. Pak však miliardář a náruživý uživatel Twitteru Elon Musk sdílel odkaz na WallStreetBets, to vyvolalo druhé kolo nákupů a zatím nikdo neví, kdy se to zastaví.
Celá akce je surreální. Amatéři z Redditu totiž nenakupují akcie GameStopu, jen protože si myslí, že je to dobrá investice. Větší roli v tom hraje jistý boj za sociální spravedlnost, ale také to, že to považují prostě za dobrý vtip. Celá akce může být úspěšná, pokud amatéři neztratí nervy a nezačnou akcie zase prodávat. Na Redditu se tak navzájem podporují prohlášeními jako „nikdy se nevzdáme“ a posílají si memes.
Spousta lidí se zřejmě přidala jen z důvodu, že je to způsob, jak to natřít spekulantům. Shorteři patří mezi nejopovrhovanější obchodníky, protože neinvestují do růstu, ale naopak doufají, že firma neuspěje. To, že jedna z aplikací, přes kterou se obchoduje, se jmenuje Robinhood, je celkem příznačné. Je to totiž také vnímáno jako útok malých proti velkým, kdy chudí berou peníze bohatým.
Tento vtip však má také velmi reálné následky. Spekulanti na pád GameStopu již přišli o 5 miliard dolarů. Hedgeový fond Melvin Capital již museli sanovat investoři, protože hrozilo naprosté zhroucení. Další fondy taktéž hlásí problémy. Na druhé straně jsou třeba lidé, kteří hlásí, že díky akci splatili svůj studentský dluh. To celé akci dodává na legendárnosti, pár nadšenců z internetu dokázalo povalit obry z Wall Street. Ti si uvědomili, že se objevil nový hráč, armáda trollů z Redditu. Je to tak částečně vnímáno jako pomsta obyčejných lidí za všechny ty případy, kdy se velké firmy zachraňovaly za peníze daňových poplatníků.
Akce už má samozřejmě svoje první kritiky. Volá se po regulaci aplikací, jako je Robinhood, nebo dokonce zákazu udělovat finanční poradenství na sociálních sítích. Jsou tu také náznaky, že ne všichni uživatelé WallStreetBets jsou amatéři, na to jsou jejich znalosti trhu příliš hluboké. Je tu podezření, že pár finančníků využilo internetový dav k manipulaci trhu. Hlavně ale jednou nastane moment, kdy investoři budou chtít přetvořit akcie na peníze, tehdy nastane velký výprodej, a kdo nebude dost rychlý, může solidně prodělat. Přitom někteří členové WallStreetBets hlásí, že nakoupili akcie GameStopu za 50 tisíc dolarů. Pokud se opravdu jedná o malé investory, může to představovat i jejich životní úspory.
Někteří volání po nových finančních regulacích zase považují za spiknutí mocných. Ve chvíli, kdy obyčejní lidé vymyslí způsob, jak to natřít finančním gigantům, tak se chystá způsob, jak jim to zatrhnout.
Každopádně internetový dav ukázal svou finanční sílu. WallStreetBets se po Financial Times a Wall Street Journal nejspíše stane dalším povinným čtením finančníků po celém světě.