Cášská smlouva

Italský premiér: Berlín a Paříž si dělají z Itálie i EU Cášskou smlouvou legraci

Cášská smlouva
Italský premiér: Berlín a Paříž si dělají z Itálie i EU Cášskou smlouvou legraci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francie a Německo si dělají z Itálie a celé Evropské unie legraci. V reakci na podpis takzvané cášské smlouvy z tohoto týdne to řekl italský premiér Giuseppe Conte. V rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání listu Corriere della Sera kritizoval především pasáž dokumentu, ve které se za prioritu německo-francouzské diplomacie označuje přijetí Německa za stálého člena Rady bezpečnosti OSN.

„Myslí jen na své národní zájmy,“ řekl Conte italskému listu. „Od počátku devadesátých let minulého století jsme podporovali myšlenku přidělení křesla (v Radě bezpečnosti OSN) Evropské unii a ne jednomu ze členských států,“ zdůraznil předseda vlády.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v západoněmeckých Cáchách podepsali smlouvu o spolupráci a integraci svých zemí. Jejím cílem je prohloubení vztahů v zahraniční politice, obraně, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Za prioritu diplomatů obou zemí smlouva označuje získání křesla v Radě bezpečnosti OSN pro Německo.

„Naši spojenci si jistě nemůžou myslet, že budeme sedět tiše u stolu, abychom podepsali rozhodnutí učiněná ostatními,“ zdůraznil Conte. Rozložení sil v Radě bezpečnosti OSN podle něj odpovídá výsledkům druhé světové války. „Křesla s právem veta připadly vítězům druhé světové války. Německo světovou válku vyhrálo nebo prohrálo?“ položil rétorickou otázku italský premiér.

Stálými členy Rady bezpečnosti OSN jsou v současnosti pouze dvě členské země EU: Francie a Británie. Po brexitu, který je naplánovaný na 29. března, by měla EU v Radě bezpečnosti jen jeden hlas s právem veta. Mezi desítkou nestálých členů jsou nyní z řad členských států EU Belgie, Polsko a Německo.

,

25. ledna 2019