Aktivisté z Extinction Rebellion zahájili půst za klima. Jako první požadují stav klimatické nouze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dvacítka aktivistů z české pobočky hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) drží od pátku hladovku kvůli klimatické krizi, která podle nich ohrožuje schopnost lidstva se uživit. Cílem protestu je dosáhnout toho, aby bylo řešení klimatické krize prioritou vlády. Prvním požadavkem je vyhlášení stavu klimatické nouze, řekl dnes mluvčí hnutí Extinction Rebellion ČR Martin Vrba.
O svých požadavcích a závažnosti problému chtějí vyvolat celospolečenskou debatu. Sejít by se chtěli i s představiteli vlády, konkrétně s premiérem Andrejem Babišem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD).
Hlavními místy, kde lidé veřejně drží hladovku, jsou pražský Anděl a centrum Brna, podle organizátorů se přidávají i lidé v dalších městech. Někteří hladovkáři podle Vrby chtějí vydržet bez jídla několik dní, další neupřesnili, jak dlouho budou hladovět. Momentálně je hladovkářů 21, uvedl dnes večer Vrba. Hnutí na svém webu vyzývá, aby se lidé přidali k hladovce či solidárnímu půstu, případně přišli účastníky hladovky osobně podpořit.
Aktivisté tvrdí, že nedostatek úrody hrozí i v Česku. "Budoucí celosvětová produkce potravin je v ohrožení kvůli rostoucí teplotě, suchu, erozi půdy, bezohlednému nadměrnému rybolovu a dalším faktorům. Riskujeme ztrátu schopnosti nakrmit populaci celého světa," tvrdí. Vláda se podle nich o toto téma nezajímá a k problému mlčí. "My zatím máme to privilegium hladovět dobrovolně a snažit se přimět vlády jednat," dodal Vrba.
Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech s cílem upozornit na klimatickou a ekologickou krizi, často například blokují dopravu. V Praze například asi na 40 minut zastavili dopravu na magistrále u Národního muzea, rozvěsili oblečení na téměř dvacítce míst nebo protestovali při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.