Ministři EU v Praze ztíží vydávání turistických víz pro Rusy, píše FT
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministři zahraničí EU se tento týden chystají podpořit pozastavení platnosti dohody EU s Moskvou o zjednodušeném vízovém režimu ve snaze omezit počet vydaných cestovních povolení pro ruské občany. Píše o tom server Financial Times. Pokud se jeho informace potvrdí, jednalo by se o kompromis mezi pozicí Česka, Polska či pobaltských států, které chtějí úplně zastavit vydávání víz ruským turistům, a postojem dalších unijních členů, kteří jsou proti tak drastickému kroku.
Některé země požadují kolektivní akci, která by zabránila obyčejným Rusům cestovat do EU na turistická víza, což je nejnovější výzva pro blok, který se snaží potrestat Moskvu za invazi na Ukrajinu a zároveň udržet jednotu mezi svými 27 členy.
Země včetně České republiky a Polska přestaly vydávat víza ruským turistům krátce poté, co prezident Vladimir Putin v únoru nařídil rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Od té doby požadují, aby Brusel uzákonil úplný zákaz, čímž opakují výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ostatní země však nadále vydávají cestovní doklady, které Rusům s vízy umožňují cestovat kamkoli v schengenském prostoru.
Jako první krok plánují ministři na dvoudenním zasedání v Praze, které začíná v úterý, politicky podpořit pozastavení platnosti dohody o zjednodušení vízového režimu mezi EU a Ruskem, uvedli pro Financial Times tři úředníci zapojení do jednání.
„Je nevhodné, aby se ruští turisté procházeli po našich městech, po našich přístavech,“ uvedl vysoký úředník EU zapojený do rozhovorů. „Musíme ruskému obyvatelstvu vyslat signál, že tato válka není v pořádku, není přijatelná.“
Evropská unie již pozastavila část dohody z roku 2007, která se týkala vládních činitelů a podnikatelů. Teď by mohla zmrazit i část týkající se turistů. To by znamenalo, že žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a především by na ně čekali výrazně déle.
čtk,