Jednání s Babišem jsou plná křiku. Je to prý čím dál horší
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jednání s premiérem Andrejem Babišem jsou čím dál tím víc náročnější a nervóznější. Přiznávají to jak samotní ministři, lídři z řad opozice, tak i odboráři. Právě šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula prohlásil, že jednání jsou čím dál tím víc horší a poslední setkání ve středu bylo vrcholem. Premiér prý přišel nepřipravený a zakázal ostatním přítomným ministrům, aby tripartitě sdělili chystaná opatření.
Vyhrocená jednání jsou podle účastníků schůzek pravidlem v posledních dnech a týdnech. Vše mělo vygradovat na středečním jednání tripartity, které předcházelo prohlášení předsedy vlády Andreje Babiše, že nás čekají pekelné dny. Na mimořádném jednání ale prý premiér nepřišel s žádným řešením ani návrhy a místo toho chtěl od ostatních znát, co by měla vláda dělat.
Atmosféra v místnosti navíc houstla, když došlo k slovní přestřelce mezi účastníky schůzky. K hádce mělo dojít také mezi ministry, kteří byli na jednání přítomni. Ze schůzky tak odcházel rozladěný zejména odborový předák Josef Středula, podle kterého je jednání s premiérem čím dál náročnější. „Má to zhoršující se tendenci. Není to ale jednoduše porovnatelné. Nacházíme se totiž v úplně jiné situaci než na jaře. Dosud to ale nemělo takové průvodní jevy jako jsem zažil na posledním jednání,“ řekl pro Echo24 Středula.
Odborového předáka také zarazilo, jak k jednání Babiš přistoupil. „Místo toho, aby nám premiér na tripartitě řekl, co navrhuje, tak řekl ministrům, ať se k tomu vůbec nevyjadřují. Při jednání to takto před námi řekl. Následně se nás poté zeptal, co navrhujeme,“ nechápal Středula. Podle něj poté premiér vyzval ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO), aby přednesl návrh k zavedení samotestů pro firmy a živnostníky. Poté také dodal, že se vrátí k restrikcím z jara. „My ale nejsme v situaci jako na jaře. My jsme neměli přeplněné jipky, umírající nemocné a selektivní zdravotnictví. Kdybych se nezeptal a nepopsal celou situaci, tak bychom se jí ani nedozvěděli a neznali bychom ani pohled premiéra,“ dodal Středula.
Podobné zkušenosti má také opozice, se kterou v poslední době premiér jedná. Babiš totiž několikrát slíbil, že dodá opozici data a analýzy, proč chce vyhlašovat tvrdší zákazy než doposud. Obtíže se sehnáním informací ze strany představitelů vlády pak popsal na Twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Začátkem týdne slíbila vláda Pirátům podklady pro plán boje s pandemií. Máme od vlády něco? Nemáme nic, jen hromadu SMS „pošlu ráno, pošlu večer, pošlu po obědě“. Chceme jen zdůvodnění potřeby nouzového stavu a zamýšlených opatření,“ uvedl Bartoš v pátek.
Podle šéfa Pirátů pak premiér nechal dojít celý stav do velkého chaosu. S tím souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, který shrnul jednání v tomto týdnu. „Úterý: nouzový stav dál nepotřebujeme, když bude pandemický zákon. Středa: Je potřeba nouzový stav. Zítra se setkáme, představíme a zdůvodníme vám všechna opatření. Čtvrtek: Nic! Pátek: Návrhy opatření kolují v mediích, opozice nemá nic. Jednání svoláno půl hodiny před schůzí sněmovny. Schvalte nouzový stav a hotovo. Připadá vám to za této kritické situace normální?“ zeptal se řečnicky Fiala.
Hádky se ale také přesouvají mezi ministry, kteří se nyní často scházejí na jednání. Na pondělním schůzi tak mělo dojít k ostrým střetům mezi ministrem vnitra Janem Hamáčkem a Janou Maláčovou proti Andreji Babišovi. Podle informací Seznam Zpráv se spor rozhořel kvůli antigenním testům, které mají do České republiky přiletět v neděli a měly být určeny do škol. Babišovi totiž vadilo, jak ministerstvo vybralo dodavatele testů. Podle něj se měl tendr zrušit, s čímž Hamáček nesouhlasil.
Podle informací serveru tak mělo dojít k osočování a urážkám, že Hamáček měl na zakázce získat svůj podíl. Celá hádka vyvrcholila odchodem ministra vnitra z jednání, kdy měl navíc praštit do stolu s tím, ať si zakázku vyřídí Úřad vlády.